Jak zrobić lampę z drewna 4

jak zrobić lampę drewnianą
Lampy z drewna nie tylko dodają ciepła i przytulności do wnętrza, ale także stanowią unikalny element dekoracyjny. Własnoręczne wykonanie lampy z drewna to satysfakcjonujący projekt, który umożliwia połączenie kreatywności z praktycznym zastosowaniem. W poniższym artykule omówimy kroki niezbędne do stworzenia własnej lampy z drewna. Tym razem będzie to drewniany trójnóg.

Przygotowanie materiałów

Do zrobienia lampy drewnianej będziemy potrzebować:

  • Trzech drewnianych wsporników do półek
  • Kabla z wtyczką i włącznikiem
  • Oprawki do żarówki z dwoma pierścieniami
  • Nypla gwintowanego m10
  • Złotej metalowej blokady do przewodu
  • Opcjonalnie pierścień metalowy (np. kan-therm push)
  • No i oczywiście abażura do lampy

Najważniejszym elementem będą wsporniki, od ich wielkości zależy wielkość całej lampy. Moje wsporniki są zrobione ze sklejki i mają 30 cm wysokości. Wybrałam je także dlatego, że fabrycznie zrobione otwory były mało widoczne. Część, którą umieszcza się pod półką musiałam skrócić o 10 cm, żeby powstały trójnóg miał szerokość 30 cm, tak jak średnica mojego abażura.

Wsporniki prawie zawsze mają już nawiercone przez producenta otwory. Może nas to razić w gotowej lampie, rozwiązaniem jest zaszpachlowanie ich kitem do drewna i pomalowanie nóżek.

Skróciłam też dwie nogi mojej lampy, gdyż trzeba je nakładać jedna na drugą. Pierwszą nogę zostawiamy najdłuższą, drugą skracamy o grubość sklejki, a trzecią o dwie grubości sklejki.

Wiercenie w drewnie

Na końcu wsporników, w tym samym miejscu (3cm od końca) wywierciłam otwory o szerokości 10 mm. W te otwory wkładamy metalowy nypel, który będzie nam całą konstrukcje spajał. Co do nypla, jego długość musi być precyzyjnie dobrana. Na nyplu musi zmieścić się oprawka, metalowy pierścień, trzy drewienka i blokada kabla. Mój ma 9 cm. Na nypel wystający na dole nakręcamy blokadę kabla, a na górną część nakładamy pierścień, a następnie dolną część oprawki (żeby rozdzielić oprawkę na dwie części użyj śrubokręta). Pierścień możemy pominąć, ale z nim lampa jest bardziej elegancka. Swój kupiłam w sklepie budowlanym w dziale hydraulika.

Dodanie elementów elektrycznych

Teraz przewlekamy przewód elektryczny i będziemy już blisko końca pracy! Końcówki przewodu wsuwamy do otworów w górnej części oprawki. Łączymy oprawkę w całość i nakręcamy pierścienie mocujące abażur. Na koniec dokręcamy plastikowy gwincik w blokadzie kabla, żeby przewodów nie wysunął się z oprawki.

Tak wygląda gotowa lampa. Jest naprawdę szybka do zrobienia i nietypowa. Bonus jest taki, że można pod nią stawiać rzeczy. Użyte przeze mnie wsporniki są solidne, więc przy użyciu wysokiego abażura mogłaby to być z powodzeniem lampa podłogowa.

Sprawdź inne pomysły:

Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Jak zrobić lampę z wazonu

Lampa z wazonu

Jak zrobić lampę z drewna

Jak zrobić lampę z drewna 2

Lampa stołowa ze sklejki

Lampa ze szklanego słoja z zawartością

Lampa stołowa z pojemnika na spaghetti