Jak zrobić lampę z doniczki

jak zrobić lampę z doniczki

Dziś wszystkim fanom diy chcemy pokazać jak samodzielnie zrobić lampę stołową, co wcale nie jest takie trudne jak się wydaje!

Do zrobienia lamp użyłam doniczek, a dokładnie metalowych osłonek na doniczki złotej i czarnej (kupione w Pepco za około 10 zł). Wywiercenie otworów nie powinno sprawić problemów gorzej może być z osłonką ceramiczną. Ponadto będziemy potrzebować abażura do lampy (powinien być równy, a najlepiej trochę szerszy od średnicy osłonki moje mają 20 cm wysokości i 20 średnicy); oprawki E27 z gwintem i dwoma pierścieniami (lub E14 jeśli wasz abażur ma mniejsze mocowanie), blokady przewodu m10 (to ten mały podłużny element) i kabla przyłączeniowego do lampy z włącznikiem. Najtaniej zakupić te trzy rzeczy u jednego sprzedawcy np. na Allegro.

Podstawowym narzędziem, które będzie potrzebne do tej pracy to wiertarka. W osłonce należy wywiercić otwór na środku dna o szerokości 10 mm oraz otwór na kabel z boku doniczki o szerokości 6-7 mm. Jeśli chcemy wiercić w osłonce metalowej będzie nam potrzebne wiertło do metalu. Przewiercenie dna było dość łatwe, natomiast wiercenie z boku wymagało pomocy drugiej osoby, która trzymała doniczkę. Otwór górny wyszedł trochę poszarpany na brzegach, ale nie będzie tego widać.

W dalszym kroku wkładamy (od zewnątrz) kabel przez otwór boczny i zakładamy blokadę kabla na jego koniec. Blokada jest konieczna żeby przypadkiem kabel nie wysunął się z oprawki, co może grozić porażeniem prądem!

Następnie końcówki przewodu i gwint blokady przekładamy od dołu przez otwór środkowy.

Teraz montujemy oprawkę. Najpierw rozdzielamy ją na dwie części podważając śrubokrętem. Dolną część oprawki nakręcamy na gwint blokady i wkładamy dwie końcówki przewodu do drugiej części oprawki (lekko pociągamy żeby sprawdzić czy się trzymają, nie mogą się wysuwać).

Na koniec łączymy oprawkę w jedną całość i nakręcamy pierścienie.

Na koniec kabel przechodzący przez otwór boczny trzeba zabezpieczyć, gdyż przy codziennym użytkowaniu, z czasem, istnieje ryzyko jego przecięcia przez ostrą krawędź otworu (w przypadku doniczek z metalu). Można kupić gumowy przepust jednak ja po prostu obwiązałam przewód w jednym miejscu wielokrotnie taśmą klejącą po czym wepchnęłam do otworu.

I to tyle, lampki gotowe w 15 minut! Polecam jako pomysł na prezent.

jak zrobić lampę z doniczki
jak zrobić lampę z doniczki

Dowiedz się także jak zrobić lampę z butelki.

Sprawdź nasz sklep z abażurami do lamp!

3 do “Jak zrobić lampę z doniczki

  1. Pingback: Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle – Lampidarium

Komentarze są wyłączone.