Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Chcielibyście zrobić lampę ze szklanej butelki, ale zniechęca Was perspektywa wiercenia w szkle? Otóż wcale nie jest to konieczne. Lampa nie będzie wyglądać tak profesjonalnie jak ta ze sklepu, ale będziecie mogli wybrać sobie do niej dowolną butelkę lub nawet wazon, który się Wam podoba.

Taką lampę można zrobić na przykład z gąsiora na wino, który w ostatnim czasie stał się bardzo modny jako element dekoracyjny. Gąsiory i duże butle przeznaczone specjalnie do dekoracji mogą kosztować nawet 200-300 zł, ale zdarza się trafić na dobrą okazję. My zrobiliśmy lampę z niebieskiego balona przeznaczonego na wino zwanego damą (o pojemności 5 l) i kosztował on około 20 zł.

Mocowanie oprawki w lampce z butelki można zrobić na dwa sposoby. Jeśli posiadacie butelkę z zakręcanym korkiem możecie wywiercić w niej dziurę i zamocować oprawkę za pomocą nypla i nakrętki, musicie jednak posiadać odpowiednie wiertło. Z drugiej strony, jeśli nie macie zakrętki trzeba będzie zaopatrzyć się w jakiś korek, który będzie do danej butli pasował.

jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle
co jest potrzebne

Aby zrobić lampkę z butelki potrzebne będą:

butelka lub wazon z prostą szyjką

abażur do lampy

oprawka E 27 z wyjściem bocznym (okrągły otwór na dole widoczny na zdjęciu)

2 pierścienie do oprawki

nypel m10 o długości co najmniej 3,5 cm

nakrętka metalowa m10

korek lub nakrętka do butelki

przewód z wtyczką i włącznikiem 1,5 m (najlepiej przeźroczysty)

opcjonalnie metalowa podkładka płaska rozszerzona m10 (3 cm szer)

opcjonalnie blokada kabla (biały plastik z dwoma otworami)

Najpierw z pomocą śrubokręta (podważamy) rozdzielamy oprawkę na część górną i dolną. Następnie przeprowadzamy końcówkę przewodu przez otwór boczny oprawki (uwaga nie wszystkie oprawki mają taki otwór) znajdujący się w jego dolnej części.

Następnie końcówkę kabla przeplatamy przez blokadę kabla. Dlaczego blokada kabla jest bardzo ważna? No powiedzmy, że niechcący potrącimy naszą włączoną lampkę. Blokada uniemożliwi wtedy wyślizgnięcie się przewodu z oprawki, co groziłoby nam porażeniem prądem! Inny sposób to zrobienie węzła bezpieczeństwa na końcu przewodu takiego jak na poniższym zdjęciu.

W kolejnym kroku wsuwamy końcówki przewodów do otworów w oprawce tak jak widać to na zdjęciu czwartym w kolejności. Należy delikatnie pociągnąć za końcówki, aby sprawdzić czy nie wypadają, nie mogą się wysuwać.

Na końcu łączymy z powrotem część górną i dolną oprawki. Blokada kabla będzie ukryta w dolnej części oprawki. No i mamy już podłączoną oprawkę! Można wkręcić żarówkę, wsadzić wtyczkę do prądu i sprawdzić czy wszystko działa.

jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle
jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Teraz bierzemy się za mocowanie oprawki na butelce. My mieliśmy nakrętkę z którą kupiliśmy balon. Nakrętka była jednak plastikowa i nie prezentowała się zbyt pięknie, dlatego zdecydowaliśmy się użyć korka gumowego, który miał już otwór. Nasz korek miał średnicę 28 mm i nie pasował do butli, trzeba było go trochę okroić. W dalszym kroku do otworu w korku włożyliśmy nypel, ale tak żeby wystawał 1 cm.

Następnie należy korek wepchnąć do butelki i nakręcić oprawkę na nypel. Żeby mocowanie wyglądało lepiej na górę między korek a oprawkę położyliśmy dużą metalową podkładkę, która zasłoniła korek.

jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle
jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Gotowe! Pozostaje już tylko założyć abażur i cieszyć się własną pracą. Butelka, której użyliśmy ma średnicę 16 cm i pasuje do niej abażur o średnicy 30 cm. Prawda, że piękna lampka? Sprawdźcie na naszej stronie abażury do lamp i piszcie do Nas, jeśli brakuje Wam jakiegoś elementu do budowy lampki z butelki. Do zamówionego abażuru możemy dorzucić Wam na przykład blokadę kabla, podkładkę, nypel lub nakrętkę.

Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu z niebanalnymi abażurami sklep. Sprawdź także jak zrobić super prostą lampę z doniczki.

abażur biało-niebieski na lampe
lampa z butelki

Sprawdź też inne pomysły!

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Jak zrobić lampę z wazonu

Lampa z wazonu

Jak zrobić lampę z drewna

Jak zrobić lampę z drewna 2

Lampa stołowa ze sklejki

Lampa ze szklanego słoja z zawartością

Lampa stołowa z pojemnika kuchennego

2 do “Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

  1. Viola mówi:

    Obawiam się, że „przez Was” spróbuję zrobić podobną, z własnoręcznie uszytym „ubrankiem” na stary szkielet abażura. Waszą instrukcja jest bardzo czytelna, nawet dla takich laików jak ja. Problem mam jeszcze z przystosowaniem abażura/u mocowanego w górnej części do mocowania od dołu, tym bardziej, że mam szkielety w kształcie kapelusza i pająka…

  2. Pingback: Jak zrobić lampę stołową w minutę – Lampidarium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *