Lampa stołowa z pojemnika kuchennego

abażur szary do lampy stojącej stołowej
Robimy sobie kolejną lampkę aby prezentować Wam nasze abażury! Dzielimy się tym z wszystkimi wielbicielami domowych robótek.

W celu zrobienia takiej lampy trzeba zaopatrzyć się w:

  • Pojemnik kuchenny metalowy lub plastikowy na spaghetti
  • Kabel przyłączeniowy z wtyczką i włącznikiem
  • Nypel gwintowany (metalowa rurka) m10- około 40 mm
  • Podkładka i nakrętka m10
  • Oprawka z dwoma pierścieniami
  • Blokada kabla zaciskowa (dwuczęściowa)
  • Mosiężny pierścień nasuwany do rur (szerszy niż nypel i krótszy)
  • Obciążnik np. kamień
  • Abażur do lampy

jak zrobić lampę stołową
jak zrobić lampę stołową

W pierwszym kroku wiercimy otwór o średnicy 10 mm na środku górnej pokrywki, oraz otwór na dole na kabel. Otwór na dole musi być dostosowany do wielkości blokady kabla. Użyłam pojemnika na spaghetti ponieważ jest on wysoki, jeśli chcesz zrobić mniejszą lampkę wybierz dowolny pojemnik zrobiony z metalu lub plastiku. Biały pojemnik można też pomalować, ozdobić według uznania (bardzo eleganckie i modne są teraz czarno białe wzory geometryczne np. pasy), a potem na przykład dodać błyszczący lakier dla efektu.

lampa stołowa diy
lampa stołowa diy

Następnie nypel wkładamy w wieczko pojemnika, od dołu dajemy podkładkę i nakrętkę. No górze nakładamy pierścień mosiężny (można użyć czegoś innego, taki pierścień można znaleźć na przykład w sklepach budowlanych w dziale hydraulika w cenie około 2-3 zł). Taki pierścień da nam efekt dekoracyjny i lampa będzie bardziej elegancka. Pamiętaj, że nypel musi być na tyle długi żeby „pomieścić” wieczko, pierścień i dolną część oprawki. W dalszym kroku rozdzielamy oprawkę na dwie częściz pomocą śrubokręta i dolną część nakręcamy na nypel.

jak zrobić lampę stołową z pojemnika kuchennego
jak zrobić lampę stołową z pojemnika kuchennego

Teraz jedną z części blokady kabla wkładamy od środka pojemnika w dolny otwór. Drugą, nakręcaną część nakładamy na kabel (cała ta operacja jest po to, żeby ostre krawędzie otworu nie przecięły z czasem kabla, oraz żeby nie mógł się wysunąć z całej lampy). Kabel przeciągamy do góry, przez otwór w wieczku i podłączmy do oprawki. Końcówki kabla wkładamy w małe otworu, najlepiej aż usłyszymy klik (lekko pociągamy i sprawdzamy, nie mogą się wysuwać). Na końcówkach kabla można zrobić węzeł bezpieczeństwa, widoczny na górnym zdjęciu, przed wsunięciem ich w górną część oprawki.

jak zrobić lampę stołową
lampa stołowa diy

Do środka, na dno pojemnika polecam włożyć coś ciężkiego, żeby lampa była bardziej stabilna i oporna na przewrócenie, gdyż taki pojemnik kuchenny jest bardzo lekki. To tyle! Tak wygląda gotowa lampa.

Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Jak zrobić lampę z wazonu

Lampa z wazonu

Jak zrobić lampę z drewna

Jak zrobić lampę z drewna 2

Lampa stołowa ze sklejki

Lampa ze szklanego słoja z zawartością

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *