Zrób sam lampę z drewna, to proste!

lampa stołowa ze szpulek

Kolejny post na nasz ulubiony temat, czyli jak samemu zrobić sobie lampę stołową tym razem drewnianą. Myślisz, że do zrobienia drewnianej lampy stołowej potrzebujesz jakiś specjalnych umiejętności? W żadnym wypadku! Przekonaj się jakie to proste!

Aby stworzyć lampę z drewna nie będziemy nic strugać, toczyć ani rzeźbić, jedyne co nas czeka to wywiercenie dwóch otworów. Co nam będzie potrzebne?

Do zrobienia lampy z drewna będziesz potrzebował drewnianej miseczki lub talerzyka oraz drewnianych szpulek. Niestety nie udało mi się znaleźć sklepu w którym można kupić te dwie rzeczy na raz. Szpulki są dostępne w internetowych pasmanteriach, a talerzyki w sklepach z wyposażeniem lub wyrobami z drewna. Mój talerzyk ma 14 cm średnicy i 2 cm głębokości. Szpulki mają 8 cm wysokości i 3,5 cm średnicy na końcach. Uwaga szpulki muszą mieć otwory wywiercone wzdłuż. Do zrobienia lampy o wysokości 35 cm potrzebowałam 4 dużych szpulek, jeśli wolisz mniejsze szpulki będziesz potrzebować ich więcej. Nie polecam jednak szpulek, które są węższe niż 3 cm na końcach.

lampa stołowa z drewna diy
drewniany talerzyk i szpulki

Kolejne potrzebne akcesoria to:

  • oprawka E27 lub E14 z dwoma pierścieniami
  • przewód przyłączeniowy z wtyczką i włącznikiem
  • klej do drewna
  • wiertarka
  • opcjonalnie: nypel m10 o długości 25 mm, blokada kabla
jak zrobić lampę drewniana
oprawka E27, kabel przyłączeniowy w oplocie, nypel, blokada kabla

W pierwszym kroku wiercimy otwory w drewnianym talerzyku o szerokości 10 mm. Jeden otwór na środku a drugi z boku.

Następnie sprawdzamy czy otwory w szpulkach są drożne i czy przechodzi przez nie kabel. Jeśli dysponujesz wspomnianym wcześniej nyplem M10 rozwierć szerzej (10 mm) otwór w jednej ze szpulek, która będzie na samej górze lampy na głębokość 1 cm. Nypel połączy lampę z oprawką. Jeśli nie masz nypla możesz przykleić oprawkę na górze klejem uniwersalnym. Zanim ją jednak przykleisz pamiętaj żeby rozłożyć ja na dwie części. Można ro zrobić z pomocą śrubokręta podważając dolną część w miejscu złączenia z górną.

Smarujemy końce szpulek klejem do drewna (posmaruj oba sklejane końce), łączymy razem i zostawiamy do wyschnięcia na minimum godzinę. Ja najpierw skleiłam ze sobą po dwie szpulki i włożyłam w zaciski. Jeśli nie masz zacisków ustaw szpulki pionowo i połóż na nie niewielką ciężką rzecz.

W kolejnym kroku sklej razem drewniany talerzyk oraz 4 szpulki razem, dociśnij i zostaw do wyschnięcia. Tak prezentuje się sklejona razem lampa. Nie jest niestety idealnie prosta.

Teraz lampę według uznania możesz pomalować farbą, olejem, polakierować, bejcować. Ja lubię ciemne drewno więc użyłam wosku- dąb ciemny. Jeśli nie chcesz kupować całej puszki produktu do tego małego projektu, w sklepach dostępne są testowe małe saszetki produktów. Najpierw na wszelki wypadek sprawdź czy efekt ci odpowiada na spodzie lampy.

lampa woskowana

Na koniec, po wyschnięciu lampy, pozostaje nam przewlec kabel zaczynając od bocznego otworu na talerzyku przez środek szpulek na górę. Jeśli masz z tym problem i czujesz opór owiń końcówkę kabla taśmą malarską lub przeźroczystą. Na końcówkach przewodu robimy węzeł bezpieczeństwa. Jeśli końcówki są postrzępione należy je skręcić razem pocierając je palcami ruchem okrężnym. Pociągamy lekko końcówki i sprawdzamy czy nie wysuwają się z oprawki, dobrze jeśli czujemy opór. Następnie łączymy razem części oprawki i nakręcamy 2 pierścienie.

Uff gotowe, lampa prezentuje się wdzięcznie! Możemy być z siebie dumni.

jak zrobić lampę stołową

Poprzednie posty:

Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Odpowiedź do “Zrób sam lampę z drewna, to proste!

  1. Pingback: Jak zrobić lampę z drewna 2 • Lampidarium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *