Jak zrobić lampę z wazonu 2

Ponieważ duch kreatywności w narodzie coraz bardziej żywy przedstawiamy kolejny post z serii: lampa stołowa diy.

W poprzednim poście Jak zrobić lampę z wazonu górę wazonu zalepialiśmy gliną, tym razem będzie trochę inaczej. Będziemy potrzebować:

  • oprawki E27 z wyjściem bocznym
  • zakrętki od słoika lub kremu do twarzy (najlepiej w kolorze wazonu)
  • przewodu przyłączeniowego z wtyczką i włącznikiem
  • nakrętki m10
  • podkładki płaskiej rozszerzonej (u mnie 30 mm) 1 lub 2 sztuki
  • nypla m10 o długości min. 20 mm
  • kleju
jak zrobic lampę z wazonu
jak zrobić lampę z wazonu

Zrobić taką lampę można na dwa sposoby. Sposób pierwszy to wywiercenie otworu w dolnej części wazonu w celu wyprowadzenia przewodu, a sposób drugi łatwiejszy, ale mniej estetyczny, gdyż przewód będzie zwisał z boku, to wykorzystanie oprawki z wyjściem bocznym. My skupimy się na łatwiejszym sposobie. Po wpisaniu w Google: oprawka e27 termoplastyczna, w dziale grafika szybko wypatrzycie produkt, który ma na dole dodatkowy otwór (widać go na powyższym zdjęciu).

jak zrobić lampę z wazonu

Cała trudność w zrobieniu takiej lampy polega na znalezieniu zakrętki od słoika o szerokości podobnej do szerokości górnego otworu w wazonie. Kiedy już nam się to uda na środku zakrętki wiercimy otwór o szerokości 9-10 mm lub robimy go z pomocą śrubki i młotka tak jak ja. Uwaga, na krawędziach otworu od spodu będą odstające kawałki metalu, które trzeba będzie młotkiem wystukać i wygładzić, bo inaczej nakrętka się nie dokręci.

Następnie nypel wkręcamy do otworu, od góry nakręcamy na nypel dolną część oprawki (można ją zdjąć z oprawki podważając ją śrubokrętem), od spodu dajemy szeroką podkładkę (można też dać ją na górze dla stabilności) i nakrętkę. W kolejnym kroku wprowadzamy przewód przez otwór boczny dolnej części oprawki, robimy koniecznie węzeł bezpieczeństwa i końce przewodu wsuwamy w otwory w górnej części oprawki (tak żeby się nie wysuwały, muszą mocna tkwić!).

węzeł bezpieczeństwa
węzeł bezpieczeństwa

Na końcu złączamy razem obie części oprawki i przyklejamy zakrętkę od słoika do krawędzi wazonu. Pozostaje nam już tylko założyć abażur i cieszyć się światłem naszej nowej lampki!

Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Jak zrobić lampę z wazonu

Lampa z wazonu

Jak zrobić lampę z drewna

Jak zrobić lampę z drewna 2

Lampa stołowa ze sklejki

Lampa ze szklanego słoja z zawartością