Jak zrobić lampę z drewna 2

Podoba Ci się abażur, a nie masz do niego lampy? Nic straconego! jeśli lubisz majsterkować zrób sobie lampę z drewna.

W poprzednim poście Jak zrobić lampę z drewna robiliśmy uroczą lampkę stołową z drewnianych szpulek. Tym razem mam dla Was nową propozycję, lampkę zrobimy z nóg do mebli! W Internecie mnóstwo jest ofert drewnianych, toczonych nóżek np. do kanap i foteli w rozmaitych kształtach. Może wyjść z tego wiele ciekawych lamp! Ja wybrałam nóżki o wysokości 10 cm i szerokości na górze- 4 cm. Na dole lampy może być jakaś szersza i masywniejsza noga, ja wybrałam drewnianą miseczkę, która posłuży mi za podstawę.

Poza tym będziemy potrzebować:

  • oprawki E27 z gwintem i dwoma pierścieniami
  • 4 nyple m10 o długości 30 mm (ich ilość zależy od ilości nóżek)
  • przewodu przyłączeniowego z wtyczką i włącznikiem
  • nakrętki i podkładki m10
  • blokady kabla
  • kleju
  • wiertarki

Na początku malujemy, bejcujemy tudzież woskujemy drewniane elementy na wybrany kolor. Następnie aby zrobić naszą lampkę będziemy wiercić otwory o szerokości 10 mm wzdłuż drewnianych nóżek. Nóżki mają już wstępnie zrobione pewne otwory na środku, co jest dla nas dużym ułatwieniem. Uwaga, im dłuższe nóżki macie tym trudniej będzie Wam wywiercić te przejścia. W moim przypadku trzeba było je wiercić z jednej i z drugiej strony. Niższe nóżki dadzą się przewiercić za jednym razem, będziecie potrzebowali ich wtedy więcej. Wywierciłam także otwór na środku miseczki i po boku. Na koniec tego etapu oczyszczamy przejścia z drewnianych wiórków.

Lampa będzie masywna dlatego poza klejem będziemy potrzebować dodatkowego spoiwa, tym spoiwem będą nyple. Smarujemy końcówki nypli klejem i wsadzamy je do połowy do nóżek, tak jak na powyższym zdjęciu. Nóżka środkowa ma dwa nyple, nóżka dolna i górna po jednym. W przypadku górnej nóżki, na nypel powinna być już nakręcona dolna część oprawki (aby oddzielić ją od górnej części użyj śrubokręta do podważenia). Zostawiamy do wyschnięcia. Na końcu dalej szalejemy z dobrym klejem i sklejamy wszystko razem (smarujemy klejem końcówki nypli i spody nóżek). Łączymy wszystko razem i tak ściskamy godzinkę 😉 Nakrętkę i podkładkę przykręcamy do nypla na spodzie miseczki, tak połączymy dolną nóżkę z podstawką.

Teraz zostaje nam przewlec kabel zaczynając od boku miseczki. Na przewód w tym miejscu zakładamy blokadę, która zapobiegnie ewentualnemu wysunięciu się go ze styków oprawki. Jeśli nie macie takiej blokady, na końcach przewodu zróbcie poniższy węzeł bezpieczeństwa. Na koniec wkładamy końce przewodu do styków w dolnej części oprawki i łączymy ze sobą oprawkę. Niestety nie zrobiłam na tym etapie zdjęcia, ale w innych wpisach na ten temat powinniście coś znaleźć 🙂

No i nasze zmagania ze stolarstwo-elektryką dobiegły końca! Cieszmy się unikalnym dziełem!

jak zrobić lampę stołową z drewna
jak zrobić lampę stołową z drewna

Nie zapomnijcie zapoznać się z naszą ofertą oryginalnych i stylowych abażurów do lamp.

Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Jak zrobić lampę z wazonu

Lampa z wazonu

Jak zrobić lampę z drewna

Jak zrobić lampę z drewna 2

Lampa stołowa ze sklejki

Lampa ze szklanego słoja z zawartością

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *