Jak urządzić pokój dziecka

Stworzenie przestrzeni do zabawy i rozwoju Twojego dziecka może i powinno być zabawnym doświadczeniem. Może to być również trudne. W końcu stworzenie pięknego i funkcjonalnego pokoju, który Twoje dziecko pokocha zarówno teraz, jak i przez wiele lat, to dość trudne zadanie. Dzieciństwo to najcenniejszy czas, więc zadbaj o to, aby Twoje dzieci miały najsłodsze wspomnienia z ich życia, tworząc pokój, która naprawdę pasuje do ich charakteru.

Niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy chcesz ulepszyć istniejącą przestrzeń, na pewno znajdziesz tutaj zdrową dawkę inspiracji.

Prostota

Jeśli chodzi o pokoje dziecięce, zwykle mniej znaczy więcej. Utrzymując prosty wystrój i umeblowanie na minimalnym poziomie, stworzysz więcej miejsca do zabawy i zapewnisz neutralne płótno, które można łatwo aktualizować wraz z rozwojem dziecka.

Przestrzeń przyjazna dzieciom

Chcesz stworzyć przestrzeń przyjazną dzieciom? Wyobraź sobie, że masz sto centymetrów wzrostu.

Łóżko na podłodze oraz mały stół i krzesła stanowią wygodną alternatywę dla tradycyjnych mebli, a niskie kosze, otwarte półki i łatwo dostępne haczyki zachęcają do odpowiedzialności za siebie i samodzielnej zabawy.

Patrząc na wnętrze z perspektywy dziecka, możesz łatwo stworzyć przestrzeń, która jest zarówno funkcjonalna, jak i urocza.

Skup się na zabawie

Aby stworzyć pokój, który pokocha Twój maluch, spróbuj skupić się na tym, co uwielbia robić najbardziej: na zabawie!

Chcesz dodać element zabawy do swojego projektu? Rozważ ścianę tablicową lub łatwą do aktualizacji galerię sztuki, w której Twoje dziecko może wystawiać swoje ulubione dzieła. Wbudowana ściana wspinaczkowa, zjeżdżalnia z łóżka piętrowego lub podwieszana do sufitu siatka bagażowa to również świetne opcje, zachęcające do zabawy, a jednocześnie pomagające spalić całą dodatkową energię przed snem.

Oświetlenie

Oświetlenie powinno być jednym z najważniejszych elementów przy projektowaniu wystroju! Słabe oświetlenie — zbyt ciepłe lub żółte i zbyt zimne lub niebieskie — powoduje niepokój i depresję.

W ciągu dnia oczywiście wpuszczamy naturalne światło słoneczne aby wywołać radosny nastrój, natomiast oświetlenie w innych porach powinno być przytłumione, aby zachęcić do wyciszenia i odpoczynku. Aby przejść z dnia w noc, rozważ dodanie do oświetlenia górnego oraz lamp podłogowych i stołowych ściemniaczy o trzech poziomach intensywności.

Trochę magii

Dzieci widzą świat inaczej niż dorośli dzięki swojej wspaniałej, nieskrępowanej wyobraźni i naturalności, tchnijmy zatem odrobinę magii w ich codzienność. Wystarczą niedrogie lampki lub paczka świecących w ciemności gwiazd na suficie za 5 złotych i otrzymamy bajkowy pałac oraz galaktykę przygód. 

Wykorzystanie przestrzeni

Niezależnie od tego, czy pracujesz z małym pokojem, czy z dużą wyobraźnią, maksymalne wykorzystanie przestrzeni Twojego dziecka jest absolutną koniecznością.

Od zabawek, gier i książek po stale zmieniające się garderoby w wielu rozmiarach, dzieci mają mnóstwo rzeczy.

Niezależnie od tego, czy jest to szafa czy komoda, duży schowek jest kluczowym elementem każdej sypialni. Dlatego mądrze jest zainwestować w wysokiej jakości element wyposażenia przestrzeni swojego dziecka – w końcu, bez względu na wiek, dzieci zawsze będą miały dużo rzeczy.

Potrzebujesz pomocy w uporządkowaniu bałaganu? Haczyki, przylegające do ściany prowadnice na książki, skrzynie do przechowywania pod łóżkiem i meble z wbudowanym schowkiem to świetne opcje i mogą podwoić przestrzeń do przechowywania. Zainstalowanie drugiej poręczy w szafie dla dziecka to również łatwy sposób na zwiększenie potencjału przechowywania.

Zabawa kolorem

Dzieci uwielbiają kolor, ale wybór odpowiedniego może być trudny. Jasne, twoja mała dziewczynka może teraz uwielbiać wszystkie rzeczy w gorącym różu, ale to nie znaczy, że później także, a myśl o przemalowaniu całego pokoju w ciągu zaledwie kilku krótkich lat wystarczy, aby każdy miał problem z zabawą w kolory!

Kolory mogą pobudzać wyobraźnię i kreatywność, wpływając na nastrój Twoich dzieci. Spróbuj stworzyć świeżą, kolorową sypialnię wspierającą kreatywność i zabawę. Dzięki połączeniu jasnych, radosnych barw w sypialni Twoich dzieci będzie wesoło. 

Z drugiej strony możesz wybrać sprytny kompromis, wprowadzając tęczę kolorowych akcesoriów do neutralnego kolorystycznie otoczenia, które można łatwo zaktualizować, gdy Twoje dziecko jest gotowe na nowy wygląd.

Wzory i tekstury

To piękne, a jednocześnie często zaniedbywane przyrodnie siostry koloru oraz ważne narzędzia do dekoracji. Wzory są tajną bronią profesjonalnego projektanta i mogą zmienić pokój od eeee do zapierającego dech w piersiach za pomocą zaledwie kilku dodatkowych elementów.

Na przykład powieszenie na suficie żyrandola dla dzieci we wzór kolorowych rybek ożywi wystrój i nada wesołego charakteru. Sprawdź inne żyrandole dziecięce.

żyrandol dziecięcy kolorowe rybki
żyrandol dziecięcy kolorowe rybki

Praca

Miejsce do pracy przyjazne dzieciom jest koniecznością. Zapewnienie dziecku kącika do kolorowania i tworzenia nie tylko zapewni mu zajęcie, ale może również pomóc w jego rozwoju fizycznym i psychicznym. Kiedy Twoje dziecko będzie starsze musi mieć osobistą przestrzeń do pracy, oferującą spokojne miejsce do nauki i odrabiania lekcji.

Ważne zasady przy urządzaniu tego elementu to: 

  • dobre oświetlenie najlepiej naturalne plus oczywiście lampka biurkowa 
  • ograniczenie ilości rozpraszaczy uwagi wokół biurka
  • dużo miejsca do przechowywania przyborów i drobiazgów
  • fotel biurowy powinien być dopasowany do wysokości dziecka i sprzyjać dobrej postawie podczas siedzenia.

Łóżko

Duże elementy, takie jak meble i dywany, mogą być poważną inwestycją, dlatego powinieneś wybrać solidne rzeczy, które przetrwają przez całe dzieciństwo Twojego malucha.Gdy Twoje potomstwo wyrośnie już z kołyski i będzie gotowe na łóżeczko „dużego dziecka”, wybierz wysokiej jakości element, z którego oboje będziecie zadowoleni przez wiele lat. A gdy Twoje dzieci się wyprowadzą, będziesz mieć gotowy pokój dla gości – i oczywiście miejsce dla nich, gdy wrócą z wizytą!

Gdy masz już mocne podstawy typu oświetlenie, meble, nadszedł czas, aby dodać zabawne rzeczy. I chociaż mogą nie być akurat twoimi ulubionymi rzeczami, śmieszne szczegóły są tym, co Twoje dziecko prawdopodobnie pokocha najbardziej. Kluczem do sukcesu jest wybór elementów, które można łatwo zainstalować, a następnie usunąć – karuzelę nad łóżkiem, tymczasowe naklejki ścienne– aby gdy Twoje dziecko urośnie, nie trzeba będzie przeprojektowywać całej przestrzeni. To także łatwy sposób na włączenie malucha w proces projektowania, dzięki któremu poczuje się w przestrzeni jeszcze bardziej jak w domu.