Oświetlenie- Twoja tajna broń

To niesamowite, co potrafi oświetlenie. Oto pięć szczególnie uderzających spostrzeżeń: rzeczy, których być może nie brałeś pod uwagę, ale które mogą zainspirować Cię w dekorowaniu własnego domu i pomóc Ci zobaczyć swoje oświetlenie w, no cóż, zupełnie nowym świetle…

Oświetlenie to tajna broń projektanta wnętrz. To najbardziej opłacalny sposób na przekształcenie przestrzeni i najprostszy sposób na wprowadzenie nastroju, tekstury, a nawet dramatyzmu do pomieszczenia. Wykorzystaj magiczne moce oświetlenia.

Możesz „rzeźbić” przestrzeń światłem

Jak wszyscy projektanci wnętrz wiedzą, światło jest nie tylko po to, by nie wpadać na rzeczy. Służy oczywiście też do nadawania nastroju i atmosfery, ale możesz też użyć światła, aby nadać pomieszczeniu „kształt”. Sztuką jest wykorzystanie kierunkowych świateł, kinkietów i lamp tak rozstawionych, aby zaakcentować cechy i architekturę przestrzeni. Podkreśl ten piękny oryginalny gzyms – lub odwrotnie, ukryj ten niezręczny kąt w cieniu.

abażur czarny tropikalny wzór na lampę wiszącą
abażur czarny tropikalny wzór na lampę wiszącą

Kierunkowe lub architektoniczne lampy sufitowe mogą oświetlić otwarte półki, skierować uwagę w dół na stolik kawowy, oświetlić dzieła sztuki lub wybrane punkty centralne w pokoju, które w przeciwnym razie zostałyby pominięte lub wyglądałby na płaskie. Wszyscy wiemy, że kolory mogą się zmieniać w zależności od światła w pomieszczeniu, ale światło podkreśla również kształt mebli, ram i wazonów, oświetla faktury i tkaniny – więc jest to naprawdę ważny element projektowania.

Dobierz kolor światła aby stworzyć nastrój

Zalecamy poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniej żarówki. Często jest to pomijane, a temperatura barwowa często jest zbyt ciepła lub zbyt chłodna dla wnętrza. Ściemniacze świetnie nadają się również do wkomponowania we wnętrze, ponieważ w jednej chwili można całkowicie zmienić nastrój i atmosferę pomieszczenia.

Znalezienie odpowiedniego koloru światła to sposób na stworzenie nastroju – i tak naprawdę chodzi o wybór żarówek. Nie, nie te czerwone i niebieskie żarówki, które miałeś w swoich studenckich czasach, ale różne „temperatury” kolorów białych żarówek LED.

Całe białe światło ma kolor, który, być może mylący, mierzony jest w stopniach Kelvina. A także, co jest mylące, im niższa „temperatura”, tym cieplejsze światło. Tak więc świeca ma „najcieplejsze” światło o temperaturze barwowej około 2000K. Na najwyższym końcu skali żarówek (powyżej 5000 000) znajdują się „fajne” niebieskie i białe światła, które są jaśniejsze i bardziej stymulujące – dobre do kuchni i miejsca pracy bo pomagają nam czuć się produktywnymi. Tymczasem na dolnym końcu (poniżej około 3000 tys.) znajdziesz „cieplejsze” żółte odcienie, które są bardziej miękkie i pomagają nam czuć się wyciszyć i zrelaksować – są idealne do salonów i przytulnych zakątków.

Oświetlenie to sposób, w jaki dzielisz swoją przestrzeń bez ścian

Oświetlenie jest kluczowym elementem każdej koncepcji aranżacji wnętrz. To jedna z pierwszych rzeczy, na które należy patrzeć podczas projektowania pomieszczeń. Zawsze upewnij się, że jest wystarczająco dużo możliwości oświetlenia, aby stworzyć różne strefy i klimaty w przestrzeni.

Salony, kuchnie-jadalnie, a nawet sypialnie mają wiele zastosowań, a oświetlenie to sposób, w jaki można podzielić przestrzeń na strefy bez ścian i ekranów. To oczywiście esencja mieszkania na planie otwartym, ale dotyczy to również każdego dużego pokoju, czy to salonu z biurkiem, czy sypialni z toaletką i kącikiem do czytania.

Sztuka polega na tym, aby pomyśleć o tym, jak korzystasz z pokoju i odpowiednio zaprojektować oświetlenie – umieszczając zwisy, kinkiety, kierunkowe lampy podłogowe i tak dalej, zgodnie z wymaganiami. Na przykład wymagania dotyczące oświetlenia w naturalnie oświetlonym dużym pokoju będą zupełnie inne niż w małej ciemnej sypialni lub gabinecie.

Wykorzystuj abażury, aby stale odkrywać swoje wnętrza przy minimalnych kosztach

Zachęcamy do używania wielu lamp. Delikatna poświata sprawia, że ​​wszystko wygląda dobrze, a dodatkową zaletą jest to, że możesz zmienić styl swojej przestrzeni, zmieniając co jakiś czas abażury.

Jeśli chodzi o proste sposoby na odświeżenie pokoju, nic nie zapewnia większej opłacalności niż wymiana abażurów. Jest to o wiele tańsze niż zmiana zasłon i dywanów i o wiele łatwiejsze niż przemalowanie ścian – co oznacza, że ​​możesz eksperymentować i bawić się bez ryzyka.

Wypróbuj nowe kolory i wzory – postaw na minimalistyczne i monochromatyczne lub głośne i krzykliwe. Wprowadź nowe tekstury i materiały, aby znaleźć to, co lubisz. Wypróbuj duży, odważny nowy klosz na lampie podłogowej i przekształć go w centralny element pomieszczenia. Możesz nawet sezonowo dobierać swoje ulubione klosze– dlaczego nie? Sprawdź naszą ofertę abażurów do lamp.

abażur w tropikalny wzór do lampy
abażur w tropikalny wzór do lampy

Jaka lampa sufitowa? Duża!

Często kupujemy lampy sufitowe, które są naprawdę za małe w stosunku do przestrzeni. Duża, wyrazista lampa sufitowa może sprawić, że pomieszczenie będzie oszałamiające. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *