Jak czyścić abażury

odkurzanie abażurów
Niezależnie od materiału – od aksamitów i jedwabi po bawełnę i len, papier czy szkło – piękny klosz dopełnia wygląd wnętrza i nadaje ton przestrzeni. Niestety, abażury mają tendencję do przyciągania kurzu i aby wyglądały wspaniale od czasu do czasu trzeba będzie przeprowadzić niewielką konserwację. Zapoznajcie się z kilkoma wskazówkami.

Jak często należy odkurzać abażury?

Abażury są często pomijane podczas regularnego czyszczenia, jednak nagromadzenie kurzu może naprawdę zepsuć ich wygląd i wydajność oświetlenia.

Przeprowadzenie regularnego odkurzania kloszy pomoże powstrzymać gromadzenie się brudu i zapobiega żółknięciu lub matowieniu. Zalecamy odkurzanie kloszy co 1-2 tygodnie w ramach regularnego sprzątania i zdejmowanie ich w celu dokładniejszego czyszczenia co najmniej raz w roku.

Czym odkurzyć abażur?

Do odkurzania klosza można użyć wielu różnych rzeczy, w zależności od tego, z czego jest zrobiony. Twój zestaw do odkurzania abażuru powinien zawierać niektóre lub wszystkie z poniższych elementów:

  • Miotełkę z piór
  • Ściereczki z mikrofibry
  • Miękką szczotkę do ubrań
  • Wałek do kłaczków lub taśma maskująca
  • Odkurzacz z nasadką do tapicerki
  • Suszarka do włosów
  • Białe bawełniane rękawiczki, chroniące abażur przed odciskami palców

Rutynowe czyszczenie

Aby zapobiec gromadzeniu się kurzu na abażurach, należy odkurzyć je co tydzień lub dwa bez potrzeby zdejmowania.

Podobnie jak w przypadku czyszczenia każdego rodzaju oświetlenia, przed rozpoczęciem zawsze upewnij się, że zasilanie jest wyłączone, a żarówka i klosz całkowicie ostygły.

Aby bezpiecznie odkurzyć wysokie abażury, umieść krzesło lub drabinę na płaskiej, stabilnej powierzchni i upewnij się, że możesz wygodnie dotrzeć do każdej części abażuru bez nadmiernego wyciągania się.

Zdejmowanie abażurów do odkurzania

Jeśli klosz ma duże nagromadzenie kurzu, będzie wymagał dokładniejszego czyszczenia. Zalecamy głębsze czyszczenie klosza raz lub dwa razy w roku.

Aby to zrobić, musisz zdjąć abażur. Podeprzyj klosz i delikatnie zdejmij go z mocowań.

Używanie suszarki do usuwania kurzu z klosza

Jeśli twój klosz jest bardzo zakurzony, musisz zacząć od usunięcia nadmiaru kurzu. Możesz to zrobić za pomocą suszarki do włosów z włączoną opcją chłodnego nawiewu.

Trzymając suszarkę w odległości 20-30 centymetrów dmuchaj chłodne powietrze wewnątrz i na zewnątrz klosza. Możesz również użyć suszarki do włosów do czyszczenia frędzli.

Używanie odkurzacza do odkurzania klosza

Alternatywnie można delikatnie poluzować i usunąć nagromadzony kurz na powierzchni abażura za pomocą odkurzacza i nasadki szczotki do tapicerki przy ustawieniu niskiej mocy.

W tym celu delikatnie przesuwaj nasadkę pionowymi ruchami od góry do dołu wokół klosza.

W przypadku abażurów plisowanych odkurz wzdłuż i w dół fałd. (W przypadku uporczywego kurzu możesz użyć pędzla- delikatnie przesuń pędzel wzdłuż każdej fałdy, od góry do dołu).

Unikaj odkurzania delikatnych tkanin lub luźnych miejsc, takich jak ozdobne frędzle — dla dodatkowej ochrony możesz umieścić pończochę na końcu nasadki.

Czyszczenie abażurów z tkaniny 

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś odkurzyć klosz z tkaniny zwykłą szmatką do kurzu, prawdopodobnie już odkryłeś, że przyciąga to jeszcze więcej kurzu!

Lepkie wałki do kłaczków to świetna alternatywa do odkurzania abażurów z tkaniny. Zaczynając od góry, delikatnie pociągnij wałek w poprzek i w dół klosza, aby zebrać kurz i brud. W razie potrzeby odklejaj zużyte paski do kłaczków.

Alternatywnie możesz użyć pasków taśmy maskującej – umieść je na kloszu, uważając, aby nie dociskać zbyt mocno i delikatnie je odklej, zabierając ze sobą kurz.

W przypadku bardziej uporczywych obszarów kurzu możesz użyć miękkiej szczotki do ubrań. Czyść klosz pionowo od góry do dołu, zdecydowanym, ale delikatnym ruchem. (Pamiętaj, że w przypadku jedwabiu lub innych delikatnych materiałów zalecamy użycie profesjonalnego środka czyszczącego.)

Jeżeli Twoje abażury z tkaniny znajdują się w pobliżu kuchni i osadza się na nich także tłuszcz możesz mieć duży problem z ich czyszczeniem. Aby zabezpieczyć abażur materiałowy przed takim brudem można spryskać go sprayem wodoodpornym (którym na przykład spryskuje się tenisówki żeby zabezpieczyć je przed przemakaniem). Tak zabezpieczony abażur będzie można przecierać wilgotną szmatką z delikatnym środkiem myjącym. Generalnie nie zalecamy jednak używania takich abażurów w kuchni.

Odkurzanie abażurów z papieru i pergaminu

Abażury papierowe i pergaminowe wymagają dodatkowej pielęgnacji. Dobrym pomysłem jest noszenie rękawiczek podczas manipulowania nimi, szczególnie w przypadku kloszy pergaminowych, aby uniknąć plam z naturalnych olejków na dłoniach.

Odkurz abażury delikatnie miotełką z piór lub suchą ściereczką z mikrofibry. Aby pozbyć się większego kurzu, możesz użyć lekko zwilżonej szmatki, ale upewnij się, że klosz ma trwały kolor.

Wskazówka: Czy wiesz, że możesz usunąć kurz i tłuste ślady z kloszy pergaminowych za pomocą kawałka białego chleba! Po prostu przecieraj klosz chlebem i wytrzyj nim wszelkie tłuste plamy.

Odkurzanie kloszy ceramicznych, plastikowych i szklanych

Abażury wykonane z materiałów takich jak ceramika, plastik i szkło są dość łatwe do odkurzania i mniej delikatne niż abażury z tkaniny czy papieru.

Za pomocą miotełki z piór lub suchej ściereczki z mikrofibry delikatnie przetrzyj fragmentami klosz, wykonując ruchy zamiatające od góry do dołu.

Jeśli na abażurze znajdują się obszary wrośniętego kurzu, ostrożnie zdejmij abażur z oprawy. Lekko zwilż ściereczkę z mikrofibry łagodnym detergentem i delikatnie wytrzyj abażur wewnątrz i na zewnątrz. Osusz klosz osobną, czystą, suchą ściereczką z mikrofibry, aby uniknąć smug.

Odkurzanie metalowych kloszy

Jeśli chodzi o odkurzanie metalowych kloszy, mniej znaczy więcej. Zalecamy lekkie odkurzenie metalowego klosza miękką ściereczką z mikrofibry. Unikaj używania jakichkolwiek produktów chemicznych, ponieważ może to uszkodzić wykończenie. W przypadku uporczywych plam wystarczy lekko zwilżona szmatka.

Dziękujemy za przeczytanie naszego poradnika! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi oryginalnymi abażurami do lamp.