Wzory w wystroju wnętrz

wzory i motywy w wystroju wnętrz

Podobnie jak w większości branż kierujących się trendami, w projektowaniu wnętrz można zaobserwować pewne cykle. W ostatnich latach nowoczesne wnętrza preferowały minimalistyczne, wymuskane kształty w połączeniu z gładkimi tkaninami, monochromatycznymi odcieniami i czystymi liniami. 

Ale niewątpliwie wzory zaczynają powracać do łask! Chociaż wiele osób uważa, że dopasowywanie wzorów w domu jest trochę onieśmielające, jest to wspaniały sposób na personalizację przestrzeni i może naprawdę zmienić pokój ze zwykłego w spektakularny. 

Wzór określa poziom aktywności

Wyobraźmy sobie przez chwilę pokój w całości wypełniony gładkimi powierzchniami. Gładkie ściany, gładki dywan, zasłony bez wzorów, jednolita kanapa, poduszki, koce. Chociaż z pewnością pokój ten powinien wydawać się elegancki i spokojny, może być trochę nudny i płaski. Potrzeba tu trochę nadruków, aby wprowadzić energię i zainteresowanie.

nadruki w dekorowaniu wnętrz
wzorzysta pościel

Inny przykład: spróbuj oglądać serial telewizyjny w którym nie ma żadnych dramatów. O ile raczej unikamy dramatów w naszym życiu, musimy przyznać, że ich odrobina  wywołuje podekscytowanie i temat do rozmów z bliskimi. Twoje wnętrze nie jest inne – kiedy nie ma “dramatu”, kontrastu czy poczucia dynamizmu w przestrzeni, istnieje ryzyko, że będzie odpychająco.

Wzory to pewny sposób na stworzenie “dramatu’ w Twojej przestrzeni, prawdopodobnie to one będą elementem, który wywoła efekt wow. 

Kluczem do określenia poziomu energii wzoru jest jego wielkość. Większe wzory zwykle kojarzą się ze spokojnym wizualnym zainteresowaniem. Z kolei mniejsze wzory są bardziej pobudzające. Większe printy najlepiej nadają się na takie rzeczy, jak tapeta, zasłony lub duży mebel. Podczas gdy małe są najlepiej zarezerwowane do użytku w małych dawkach, takich jak poduszki i elementy dekoracyjne.

tapeta w duży elegancki wzór
tapeta w duży elegancki wzór

Nadruki nadają wagę

Co mamy na myśli, gdy mówimy o wadze w tym kontekście? Mówimy o tym, które obszary pokoju natychmiast przyciągają wzrok, gdy na nie patrzymy. To łatwe do przetestowania. Gdy tylko wejdziesz do pokoju, poświęć chwilę, aby spojrzeć na projekt jako całość. Powinieneś być w stanie instynktownie wyczuć, czy pokój jest wizualnie zrównoważony, czy też jest zbyt zagracony z jednej lub drugiej strony.

W projektowaniu wnętrz zawsze starasz się uzyskać równowagę wizualną. Jeśli potrzebujesz dowodu, zastanów się przez chwilę, jak wyglądałby jeden z pokoi w twoim domu, gdybyś wziął wszystkie meble i włożył je do tego samego rogu. Możliwe, że poczułbyś się tak, jakbyś stał na pokładzie tonącego statku.

Ponieważ nadruki i wzory w naturalny sposób przyciągają wzrok, są świetną metodą przyciągania uwagi, gdy czujesz, że jeden obszar Twojej przestrzeni wymaga trochę dodatkowego “obciążenia”. Rozważ sofę z nadrukiem na obiciu, jeśli naprawdę chcesz wyprowadzić wizualny cios.

Spróbuj mieszać i dopasowywać

Konwencjonalna mądrość mówi, że nigdy, przenigdy nie należy mieszać wzorców. Uważano, że takie działanie spowoduje, że przestrzeń będzie zbyt przytłaczająca. Dlatego często zalecano, aby wybrać jeden wzór i przeplatać go strategicznie w całej przestrzeni.

Teraz jednak czasy zdecydowanie się zmieniły. Umiejętność skutecznego mieszania wzorów oznacza zręczne oko i nadaje przestrzeni złożoności, która często występuje tylko w profesjonalnie zaprojektowanych domach.

wzorzysty dywan
wzorzysty dywan

Co może sprawić, że wszystkie wzory zgrają się ze sobą harmonijnie, a nie będą kolidować? Chodzi o kolor. Wybór różnych wzorów, które wszystkie mieszczą się w palecie kolorów, sprawi, że będą one spójne, a jednocześnie nadadzą Twojej przestrzeni pożądaną złożoność.

Kontrast

Powinniśmy używać podobnych kolorów w użytych wzorach, aby pomóc im wszystkim współpracować. W większości to prawda. Ale jak wie każdy miłośnik wystroju wnętrz, często najlepszy wygląd osiąga się, gdy naginamy twarde zasady. Zalecamy urozmaicenie przestrzeni poprzez dodanie jednego kontrastującego wzorzystego elementu.

Chociaż kolor może nie być dokładnie taki sam, jak główny odcień z Twojej palety, powinien być taki, który dobrze współgra. Weź wskazówkę z podstawowej teorii kolorów i upewnij się, że wyraźny kolor, którego używasz, pasuje do jednego z głównych schematów kolorów. Pamiętaj, że największy wpływ osiąga się, gdy dwa odcienie leżą naprzeciw siebie na kole barw.

Pamiętaj też, że powinno to uwzględniać tylko jeden z elementów projektu. Wybierz element, który kochasz i skup się na tym, aby stał się centralnym punktem Twojego pokoju. Może to być ściana między szafkami w kuchni lub poszewka na kołdrę.

Nowoczesne projekty opowiadają się za eleganckimi liniami, monochromatycznymi kolorami i może się wydawać, że użycie wzorów jest przestarzałym wyborem. Dodajmy do tego fakt, że mieszanie printów wymaga zręcznego oka nie będzie zatem zaskoczeniem fakt, że niektórzy ludzie są zadowoleni z dekorowania bez użycia motywów Jeśli jednak nie zdecydujesz się sięgnąć po wzory, tracisz dodatkowy poziom wizualnego zainteresowania, który naprawdę sprawia, że przestrzeń jest wyjątkowa. 

Jednym ze sposobów na wprowadzenie dodatkowego wizualnego zainteresowania jest dodanie abażura do lampy pokrytego wzorzystą tkaniną. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych abażurów do lamp i do zabawy wystrojem wnętrz.

abażur klosz indygo niebieski shibori cylinder
abażur we wzór shibori

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *