Jak łączyć wzory

łączenie wzorow

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że projektowanie wnętrz jest przyjemne i ciekawe, są różne dostępne kolory i wzory. Z drugiej strony może to również stanowić spore wyzwanie, jeśli chodzi o wybranie najlepszych opcji. Jeśli masz problem z mieszaniem wzorów lub szukasz nowych pomysłów, te wskazówki Ci pomogą.

Łączenie kolorów wzorów

Jeśli chcesz dobrać harmonijne wzory możesz zastosować zasadę koloru. Znajdź jeden wielokolorowy wzór, a następnie wybierz z niego dwa kolory, aby dobrać dwa pozostałe wzory.

W poniższym przykładzie wzór na górze ma wiele kolorów i jest skomplikowany, a wzory uzupełniające zawierają jeden z kolorów górnego i są też bardziej stonowane.

miksowanie wzorów w projektowaniu wnetrz
miksowanie wzorów w projektowaniu wnetrz
jak łączyć wzory

Dobieranie rozmiarów wzorów

Ważnym kluczem do skutecznego mieszania wzorów jest zróżnicowanie ich wielkości. Mieszanie skali wzorów – dużych, średnich i mniejszych – sprawi, że będą się wzajemnie uzupełniać, zamiast ze sobą konkurować.

łączenie wzorów według wielkości duży średni mały
łączenie wzorów według wielkości duży średni mały

Łączenie rodzajów wzorów

Połącz “ostre” linie wzorów, takich jak motywy geometryczne lub paski, z bardziej miękkimi, płynnymi wzorami, na przykład botanicznymi i etnicznymi, w celu uzyskania zrównoważonego wyglądu.

Możesz też powtórzyć typ wzoru jeśli jego skala jest inna lub mieć więcej niż jedną tę samą skalę jeśli wzór jest inny.

dobieranie wzorów botaniczne i geometryczne
dobieranie wzorów botaniczne i geometryczne

Na pierwszy rzut oka desenie mogą nie mieć ze sobą wiele wspólnego, ale jednak nieświadomie czujemy, że do siebie pasują.

jak łaczyc wzory

Inne zasady

Jeśli znajdziemy odważny wzór, który kochamy, łatwo jest się podekscytować i dać go za dużo.

Lepszym pomysłem jest kupienie dużych kanap lub tapet pokrywających całe pomieszczenie w spokojnych fasonach. Dywany, poduszki, zasłony i krzesła można łatwiej wymieniać i są lepszym miejscem do eksperymentowania.

Z drugiej strony zastosowanie gładkich  materiałów tu i tam daje odpoczynek oczom i pozwala zabłysnąć odważniejszym wzorom. Warto pamiętać też o tym, że bardzo drobne desenie mogą z daleka wyglądać na gładkie. 

Jeśli lubisz dużo wzorów we wnętrzach, lub takie które są duże i odważne, ogranicz paletę kolorów aby przestrzeń nie była zbyt przytłaczająca.

Pamiętaj też, że niezależnie od tego, czy jest to coś tak małego jak poduszki na kanapie, czy też większa kombinacja elementów w całym pokoju, równomierne rozłożenie wzoru zapewni równowagę.