Cieszmy się kolorami i wzorami

lampa stołowa drewniana z abażurem dekoracyjnym

Kaffe Fassett projektant wspaniałych, barwnych tkanin ma nadzieję, że pomoże nam wyeliminować nasz strach przed kolorem. Ludzie ubierają się na szaro i beżowo, ale gdy oglądają jego prace skąpane w cudnych kolorach przekonują się, że naprawdę jest w czym wybierać i bardziej się otwierają na nieskończony świat kolorów. Dzikie i przepiękne odcienie na wzorach stworzonych przez Fassetta można znaleźć na wszystkim od beretów, przez patchworki, torby, kosmetyczki, a nawet lampy. Ale o tym niżej.

W ciągu 50 lat, odkąd Kaffe Fassett przybył z Kalifornii do Anglii stał się niekwestionowanym Królem Kolorów i przez wielu jest uważany za jednego z najlepszych kolorystów na świecie. o więcej, jest jedynym projektantem tkanin, który miał swoją indywidualną wystawę w słynnym londyńskim Victoria and Albert Museum.

Historia rzemiosła pana Fassetta rozpoczęła się, gdy pojechał do Szkocji na pewne modowe wydarzenie, spontanicznie kupił w miejscowym sklepie kolorowe motki wełny i wykorzystał wiedzę innego pasażera, który nauczył go jak robić na drutach podczas długiej podróży pociągiem do domu. Tak to się wszystko zaczęło. Najbardziej znane powiedzenie Fassetta to: “Gdy masz wątpliwości… dodaj kolejnych 20 kolorów”. Projektant uważa także, że: “Każda dobra dekoracja jest jak fragment muzyki. Ma na nas wpływ emocjonalny”.

abażur czerwony do lampy
tkanina zaprojektowana przez Kaffe Fassetta

Gdy patrzymy na projekty tego artysty jesteśmy oczarowani. Kombinacje kolorów, które nie powinny grać razem, wyglądają genialnie. Niezależnie od tego, czy projektuje dla osób pracujących z dzianinami, patchworkami czy gobelinami, wzory Fassetta są natychmiast rozpoznawalne dzięki żywemu kolorowi i wyrazistym deseniom.

Kaffe Fassett już dawno znalazł przepis na zachwycające wzory i szczodrze się nim dzieli. Sekretem jest użycie wielu odcieni jednego koloru, znalezienie jednej barwy, która daje największego “kopa” oraz wykonywania prób kolorów. 

Najważniejsze jest wypróbowanie kolorów, im są bardziej dzikie, tym lepiej. Żaden z nas projektantów tak naprawdę nie wie, co zadziała, dopóki tego nie zobaczy, więc próbkowanie staje się cudownie ekscytujące, gdy natkniesz się na naprawdę nieprzewidywalną i interesującą kolorystykę.

Kaffe Fassett Pattern Library

Zachwycające kombinacje odcieni nie wynikają zatem z prostego ich wybierania z koła kolorów. Można przestrzegać wszystkich zasad i prawdopodobnie skończy się to nudno. To nieprzewidywalne wybory tworzą czynnik wow, przekonuje nas Kaffe Fassett.

Kiedy nasze oczy widzą taki projekt odczuwamy nie tylko harmonię zrodzoną z tego, że wszystko do siebie pasuje, ale także przypływ energii i radości, gdyż tak jak mówi Fassett, jego projekty są celebracją życia.

Philip Jacobs, czyli tyle piękna wokół

Innym projektantem, który naszym zdaniem nie ustępuje wyżej wymienionemu jest Philip Jacobs. Philip Jacobs urodził się w Anglii, gdzie od najmłodszych lat rozwinął wielką pasję do malowania i do świata przyrody. Projektuje tkaniny i tapety na rynek światowy. Jego prace zostały zilustrowane w licznych książkach i czasopismach, a nawet zostały wykorzystane do dekoracji części Białego Domu.

Projekty Philip Jacobs’a są niezwykle bogate i pełne szczegółów o to dlatego, że nie są projektowane na komputerze, ale malowane farbami, co czyni je jeszcze bardziej wspaniałymi. Dla Philipa Jacobs’a malowanie jest jak medytowanie, gdyż dzięki niemu odnajduje wewnętrzny spokój i szczęście.

Philip Jacobs maluje w swojej pracowni

Inspirację czerpie z natury oraz z bogatego archiwum tkanin, tapet, obrazów z XVIII, XIX i XX wieku. Ulubionym i jednym z najlepszych wzorów designera jest Brassicca przedstawiająca, co ciekawe, jarmuż. Ponieważ Jacobs projektuje tkaniny do patchworku może totalnie puścić wodze fantazji i malować co mu się podoba, gdyż nic go nie ogranicza. Tkaniny do patchworku są zawsze najbardziej kolorowe i niesamowite, gdyż przedstawiają często prawdziwą sztukę.

abażur żółty do lampy
projekt Brassicca

Tkaniny, których wzór wyszedł spod pędzla Jacobs’a podobnie jak w przypadku Fassetta są wyrazem celebracji życia. Projektant stara się odtworzyć w swoich pracach wizję harmonii człowieka z przyrodą i szansy na ucieczkę od złożoności współczesnego życia przez powrót do prostszego sposobu bycia. Na przykład żona farmera z pobliskiej farmy przynosi mu pióra zgubione przez różne rodzaje ptactwa, gdyż z nich między innymi czerpie on inspirację.

projekt Jacobs’a pióra

Kolory w domowym zaciszu

A teraz trochę o tym gdzie takie wzory można oglądać. Po pierwsze możemy zakupić piękne tkaniny stworzone przez Fassett’a i Jacobs’a i uszyć z nich samodzielnie zasłony, poduszki, lub dla bardziej zaawansowanych, patchworkowe cuda. My uważamy, że tych cudnych wzorów nie może zabraknąć na abażurach do lamp. Można je zatem oglądać także rozświetlone od środka światłem żarówki. Taki abażur lub lampa stołowa z abażurem będzie cieszyć oko w dzień i poprawiać nam nastrój, a gdy się ściemni, zaczarowywać cudnymi barwami i wzorami szary wieczór.

lampy z abażurem dekoracyjne
lampy z abażurem dekoracyjne

Sprawdź nasze abażury i lampy dekoracyjne z abażurem wykonanych z tych cudnych tkanin na lampidarium.pl.