Sekrety oświetlenia wnętrz

abażur do lampy stołowej

Każdy doświadczony projektant powie, że oświetlenie jest niezbędnym składnikiem przy urządzaniu pokoju – a nie, jak wielu z nas uważa, jedynie końcowym dodatkiem. Oświetlenie może całkowicie przekształcić przestrzeń – nie tylko poprzez rozjaśnianie ciemnych kątów, ale poprzez wpływanie na emocje.

Odpowiednie oświetlenie poprawia nastrój, produktywność i motywuje nas. W domu światło ożywia nasze poranne rutyny lub chwile spędzane z przyjaciółmi. 

Trzy rodzaje oświetlenia

Większość projektantów zgodzi się, że potrzebujemy więcej niż jednego źródła światła w pomieszczeniu. Pomyśl o warstwowym oświetleniu:

każde pomieszczenie powinno mieć mieszankę oświetlenia, w tym górnego, akcentującego i zadaniowego. 

W salonie można zacząć od zawieszenia dekoracyjnej lampy w pobliżu środka pokoju. Następnie zastanawiamy się jak doświetlić ściany, zasłony i obrazy. Można to osiągnąć za pomocą podsufitek lub światła wzdłuż krawędzi sufitu oraz lamp podłogowych, które odbijają światło od sufitu.

Różne rodzaje oświetlenia

W zależności od układu pokoju można wykorzystać światła akcentujące do podkreślenia obrazów, a lampy stołowe można umieścić obok wszelkiego rodzaju siedzeń. Celem jest stworzenie kontrastu między światłem w środku pokoju i na obwodzie.

Bez pewnego zróżnicowania w oświetleniu pokoju wnętrze jest płaskie i nudne. Subtelna gra światła i cieni tworzy atrakcyjne wnętrze.

Oświetlenie kuchni: zawsze jasno

Jednym z miejsc, w których jasne światło jest ważniejsze niż atmosfera, jest kuchnia. Jeśli masz wyspę kuchenną, zastanów się nad zawieszeniem wiszących bezpośrednio nad nią świateł. Nie zapomnij o oświetleniu podszafkowym: założenie pasków świetlnych LED na spodzie górnych szafek to najprostszy sposób na stworzenie równomiernie oświetlonego blatu do przygotowywania i gotowania potraw. Ponadto w kuchni nie należy wieszać abażurów z materiału gdyż nie da się ich wyczyścić z powstającego w kuchni “tłustego kurzu”.

Lampa nad blatem dająca dużo światła

Orientacja pokoju

Jeśli masz pokój od strony północnej bez bezpośredniego światła słonecznego, zazwyczaj wymaga to nieco więcej przemyślenia. Rozważ zainstalowanie wpuszczonych oprawy wzdłuż obwodu pokoju aby uzupełnić centralny żyrandol. Wykorzystaj także lampy stołowe do oświetlania ciemnych narożników i kinkiety, jeśli chcesz zwrócić uwagę na sztukę wiszącą na ścianie.

W przypadku ciemnej sypialni można połączyć centralny żyrandol z dyskretnymi lampkami w rogach pokoju oraz lampkami nocnymi do czytania.

Oświetlenie łazienki

Dobrym wyborem są kinkiety naścienne z 75-watowymi żarówkami zainstalowane około 170-180 centymetrów nad podłogą, które pomogą oświetlić na twoją twarz. Można też dodać oświetlenie u podstawy szafki, które będzie subtelne i przyda jeśli obudzisz się w środku nocy.

Aby stworzyć poczucie intymności i luksusu, rozważ zainstalowanie rzeźbionej lampy wiszącej. Wykorzystaj również oświetlenie LED, ukryte za pływającymi półkami, aby skąpać podłogę w subtelnym blasku.

Rozjaśnij kąty

Gdy masz pusty kąt możesz przekształcić tą przestrzeń za pomocą lampy podłogowej. Poszukaj lampy o wykończeniu i materiale uzupełniającym otaczającą przestrzeń, a ciemny kąt natychmiast stanie się zamierzoną, dopracowaną częścią całościowego wystroju pokoju. Lampa podłogowa spełni podwójną funkcję dodawania światła do przestrzeni  będąc jednocześnie wyrazistym akcentem dekoracyjnym. Ważne, aby znaleźć coś w tonie i fakturze, które zarówno uzupełnią ogólny projekt, jak i dostatecznie kontrastują z otaczającymi neutralnymi elementami, aby naprawdę wywrzeć wrażenie.

Lampa podłogowa w ciemnym rogu pokoju

Nie przesadzaj z górnym oświetleniem

Największy błąd popełniamy przy wyborze górnego oświetlenia. Często jest nad wyraz mocne i generuje niepożądane cienie. W częściach wspólnych jak przedpokój powieś dużą lampę wiszącą lub żyrandol. W kuchni najlepiej użyć opraw kulistych gdyż oświetlą wszystko równomiernie.  W salonie wypróbuj bardziej subtelne źródła światła, takie jak kinkiety ścienne i lampy podłogowe, a w jadalniach centralny element nad stołem.

Wskazówki jak korzystać z oświetlenia możemy zaczerpnąć z…restauracji. Tak, restauracje wykorzystują abażury nad stołami, aby klienci dobrze widzieli co jedzą, ale utrzymuj ogólne oświetlenie otoczenia na niskim poziomie, aby atmosfera była relaksująca. Zauważcie, że bardzo jasne restauracje to zazwyczaj te, które chcą promować szybkie jedzenie, szybką wymianę klientów. Restauracje często mają również kinkiety ścienne, które kierują światło w dół w kierunku krawędzi podłogi, aby pomóc oświetlić kierunki poruszania się.

Na poniższym zdjęciu mamy przykład zróżnicowanego oświetlenia w salonie. Górne światło nad stołem, dwie lampy stołowe i światła przy suficie podkreślające wiszące na ścianie obrazy.

Abażury do lamp

Abażur do lampy ma chronić oczy przed oślepieniem przez żarówki i nadawać kierunek światłu. Na przykład abażur na lampie podłogowej wykorzystuje tkaninę aby blokować znaczne ilości światła w kierunku poziomym. Jednocześnie klosz umożliwia przepływ światła do góry i do dołu. Dzięki temu mamy bardziej skupione światło pod abażurem- być może na użytek osoby siedzącej na pobliskim fotelu, aby umożliwić łatwiejsze czytanie – i trochę światła przepływa do sufitu, gdzie jest odbijane i staje się częścią rozproszonego światła w pokoju kreując przyjemną atmosferę.

Istnieją jeszcze lampy podłogowe typu torchiere, które rzucają większość światła w górę. Te lampy zaliczają się do oświetlenia akcentującego i ogólnego.

Podobnie jak w lampie podłogowej, światło lampy stołowej jest kierowane przez jej klosz. Niewielka ilość światła przepływa przez luźny splot samego abażura. Większość światła jest skierowana w dół i w górę oświetlając przestrzeń wokół stolików i na komodzie. Wysokość lampy stołowej i szerokość abażura określą obszar oświetlany przez taką lampę.

Produkowany przez nas abażur ze wzorem owoców granatu jest zrobiony z bardzo cienkiej bawełny dzięki temu nie blokuje całkowicie światła w poziomie dając łagodne rozproszone oświetlenie.

abażur do lampy stołowej biały vintage
abażur do lampy stołowej

Lampki z małymi kloszami jeszcze bardziej skupiają światło. Ten rodzaj lamp używany jako oświetlenie zadaniowe. Wąskie skupienie światła zmniejsza również prawdopodobieństwo, że w ciemnym pokoju światło będzie przeszkadzać tym, którzy nie znajdują się w bezpośrednim kręgu światła rzucanego przez tę żarówkę. Jest to szczególnie przydatne w przypadku lampek do czytania przed snem lub lampek do czytania do pokoju, w którym inni mogą oglądać telewizję.

Na poniższym zdjęciu widać zastosowanie dwóch rodzajów oświetlenia zadaniowego i dekoracyjnego. Mały kinkiet skupia światło i świetnie nadaje się do czytania, natomiast przepiękna lampa stołowa stanowi dekorację i daje rozproszone tworzące atmosferę światło.

Lampa dekoracyjna i lampa do czytania

Ilekroć korzystamy z abażura- czy to na lampie, kinkiecie, czy żyrandolu – warto używać matowych lub  ciepłych białych żarówek, aby wyeliminować cienie. I upewnijmy się, że te abażury są prosto założone. Ponadto abażur należy ustawić tak, aby miejsce sklejenia było ukryte!

W celu uzyskania ciepłego, zachęcającego światła, wybierz żarówki od 2700 do 3000 kelwinów, często reklamowane jako „ciepła biel”.