Jak wybrać idealny abażur

lampy drewniane recznie robione

Zmiana abażurów to szybki i niezwykle skuteczny sposób na przekształcenie pokoju.

Kształt abażura

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, gdy próbujesz wybrać odpowiedni abażur, jest spojrzenie na swoją lampę. Jaki jest jej kształt?

Jeśli podstawa twojej lampy jest okrągła, zwykle najlepiej będzie pasować okrągły abażur. Kwadratowa lub kanciasta sylwetka będzie lepiej wyglądać z kwadratowym abażurem.

Abażur kanciasty
https://www.shadesoflight.com/

Oczywiście zawsze są wyjątki: np. jeśli twoja lampa jest kwadratowa, a stół okrągły, abażur może być okrągły.

Wielkość abażura

Teraz, gdy znasz już swój podstawowy kształt lampy, czas chwycić za centymetr. Proporcja jest kluczem – zbyt wysoka lampa wyda się ciężka, a zbyt niska lampa będzie wyglądać na niezrównoważoną.

Abażury są trochę jak czapki – jeśli są za duże lub za małe, wyglądają głupio, a gdy mają odpowiednie proporcje, efekt jest harmonijny i satysfakcjonujący. Niektóre dobre zasady dotyczące wielkości abażura do lamp stołowych to:

a. Wysokość abażura powinna wynosić około dwóch trzecich wysokości podstawy.

b. Klosz powinien być co najmniej 1,5 centymetra szerszy niż podstawa po obu stronach, aby cała lampa wyglądała na zrównoważoną. Jeśli zastanawiasz się między dwoma rozmiarami, zwykle lepiej jest wybrać większy.

c. Inna zasada: aby wybrać odpowiednią szerokość klosza, zmierz podstawę lampy i pomnóż ją przez dwa. W przypadku okrągłej podstawy zmierz średnicę, a przy kwadratowej przekątną. 

d. Lampy podłogowe zazwyczaj mają abażur o średnicy 35-45 cm.

e. Zastanawiając się nad szerokością, nie zapomnij o lokalizacji. Jeśli lampa będzie obok łóżka lub na ruchliwym korytarzu, wybierz węższy abażur, aby uniknąć potrącania.

Oczywiście nie są to sztywne zasady od których nie ma wyjątków. Nasze lampy są nietypowe nie spełniają tych kryteriów, a wyglądają dobrze.

lampa stołowa z abażurem we wzór ważek drewniana do salonu
oryginalna lampa stołowa z abażurem we wzór ważek drewniana do salonu

Wzory i faktury

Gładkie materiały to wyrafinowanie i nowoczesność. Plisy są bardziej przytulne, tradycyjne i dobrze łączą się z antykami i stylem vintage (z klasyczną podstawą lampy). Naturalne lniane odcienie będą dobrze wyglądać w połączeniu z drewnianą podstawą w rustykalnym wnętrzu.

Abażur plisowany
https://www.susiewatsondesigns.co.uk/

Z kolei wyraziste kolory i niestandardowe detale, takie jak haft, wzory, frędzle mogą przekształcić abażur ze zwykłego akcesorium w punkt centralny wnętrza.

Lokalizacja

Zanim skoncentrujesz się na wyglądzie abażuru, nie zapomnij spojrzeć na przestrzeń, w której się on znajdzie. Abażur na stoliku nocnym powinien być niewielki, jeśli stolik nocny jest mały lub jeśli nie ma dużo miejsca by swobodnie wstawać z łóżka. Natomiast abażur lampy podłogowej stojącej obok fotela w salonie może mieć szerszy profil.

Funkcja abażuru- ile światła potrzebujesz?

Abażury różnią się poziomem przepuszczalności światła. Mogą być nieprzepuszczalne i wtedy lampa rzuca światło tylko w górę i w dół (np. tworzywa sztuczne), mogą być półprzepuszczalne (gruba tkanina np. len) i przepuszczalne (cienka tkanina, np. bawełna).

jak wybrać odpowiedni abażur
źródło: https://justlampshades.com/pages/learn-page

Wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić z lampą. Półprzezroczyste odcienie prześwitującej tkaniny, papieru lub alternatywnych materiałów doskonale nadają się do czytania.

Nieprzezroczyste odcienie jedwabiu, grube materiały lub laminaty skierują światło w określone, skierowane w górę i w dół wiązki, idealne do podświetlania obiektów i tworzenia nastroju. Na poniższym zdjęciu widać, że światło nie przenika przez abażur.

abażur do lampy stołowej
abażur nieprzepuszczalny do lampy stołowej

Abażury rozpraszają światło żarówki, stwarzając relaksującą atmosferę. Zastosowanie całkowicie białego wystroju w domu, szczególnie na abażurach, zapewni maksymalne oświetlenie. Rozważ zastosowanie jasnych odcieni, aby uzyskać więcej rozproszenia światła w pomieszczeniu. Użyj ciemniejszych odcieni, aby stworzyć nastrój lub odpowiednią atmosferę we wnętrzu.

Zatem jeśli potrzebujesz dużo światła w pomieszczeniu lub używasz lampy do czytania, wybierz przezroczysty abażur i jasny odcień. Jeśli lampa ma służyć do dekoracyjnego oświetlenia akcentującego, tworzenia relaksującej atmosfery ciemniejszy odcień i niższa przepuszczalność światła może być lepszym wyborem.

Dużo światła czy efekt wow

Szukając odpowiedniego abażuru, spójrz na swoje wnętrze, aby ustalić, czy chcesz aby abażur był sam w sobie dekoracją czy wolisz, aby wtapiał się w otaczający wystrój. Kolory i tkaniny mebli, dywanów, poduszek mogą być inspiracją dla abażurów, co do palety kolorów.

Bądź odważny z kolorami – abażury to świetny sposób na wprowadzenie odrobiny koloru do skromnie urządzonego pokoju. Nie musisz się aż tak bardzo martwić o dopasowanie do istniejących kolorów i materiałów, tak jak w przypadku zasłon i dywanów, więc nie bój się eksperymentować!

czerwony abażur w kształcie walca do lampy podłogowej
czerwony abażur do lampy podłogowej
lampidarium.pl

Myśl przytulnie – jeśli masz przytulny kącik pokoju, to półprzezroczysty abażur w kolorze kości słoniowej zapewni kojącą kaskadę światła.

Ekstrawagancki abażur może być z kolei świetnym sposobem na uzyskanie efektu wow bez rozbijania banku.

Abażur ekstrawagancki
https://www.anthropologie.com/

Sprawdź też artykuł Abażur do lampy-jak dobrać odpowiedni kolor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *