Abażur do lampy- jak wybrać odpowiedni kolor?

lampa stołowa z metalową podstawą i abażurem we wzór tropikalny

Zastanawiacie się jaki kolor abażuru wybrać aby pasował do wnętrza? Zebraliśmy dla Was 5 najważniejszych kwestii, które pomogą Wam podjąć decyzję. 

W przypadku wnętrz kolor ma swój własny „język” i może wywoływać różne konotacje; na przykład błękity są rześkie i czyste, czerwienie i pomarańcze są ciepłe i nastrojowe, zielenie przywołują naturalność, a fiolety są luksusowe. Kolor może stworzyć nastrój, może coś wyrażać lub może być minimalistyczny i subtelny.

Abażur do lampy może być czymś więcej niż praktycznym sposobem filtrowania sztucznego światła. Kolory przekształcają wnętrza; ciemne kolory sprawiają, że wnętrze jest intymne, ciepłe kolory dodają przytulności, a jasne sprawiają, że przestrzeń wydaje się bardziej przestronna i minimalistyczna.

Rodzaj pokoju, który dekorujesz i cel tej przestrzeni prawdopodobnie będą dyktować większość decyzji, jaki kolor abażur wybrać, ale jest wiele innych aspektów do rozważenia:

Do czego służy pokój?

Domowe biuro, jadalnia czy sypialnia? Zastanów się, jaki jest główny cel przestrzeni, w której znajduje się twoje oświetlenie i zastanów się nad istniejącymi kolorami. Obszary robocze używane do praktycznych zadań, takie jak kuchnie i biura domowe, są często jasno pomalowane i jasno oświetlone, dzięki czemu są wyraźne. Przeciwnie, pokoje do relaksu – jadalnie lub salony – są często oświetlone cieplejszym oświetleniem i pomalowane na bardziej stonowany kolor.

oryginalny abażur czarny do lampy stołowejw kwiaty
Abażur czarny do sypialni

Dopasuj to do swojego nowego abażuru i rozważ dodanie ciepłych odcieni abażurów w obszarach zapewniających relaks i chłodne kolory w strefach roboczych. Niebieskie, białe, srebrne lub półprzezroczyste abażury działają dobrze z chłodnymi żarówkami i pomogą stworzyć jasno oświetlone pomieszczenie. I odwrotnie, ciepłe odcienie czerwieni, pomarańczy, fioletu lub beżu pomogą dodać ciepło i stworzą intymną estetykę w miejscach relaksu.

Czy wnętrze ma już istniejący motyw?

Czy Twoja przestrzeń jest już urządzona według jakiegoś stylu? Jeśli tak, to ważne będzie dobranie abażuru w odpowiednim rodzaju. Nawet jeśli nie wybrałeś ściśle określonego motywu, upewnij się, że nowy abażur pasuje do innych kolorów, które już istnieją w pokoju, i zastanów się, czy jest to zimna, czy ciepła paleta kolorów.

Twój nowy abażur może odtwarzać kolory dekoracji, ścian, mebli i dywanów. Stylizacja abażuru może być subtelna lub w jaskrawym kolorze, aby lampa się wyróżniała. Jeśli chcesz skierować czyjeś oczy na określony obszar pokoju, zapewni Ci to różowy abażur, niebieski lub żółty.

Jaki jest styl podstawy lampy stołowej lub lampy podłogowej?

Podstawa lampy odgrywa również znaczącą rolę, ponieważ nie chcesz, aby kolor abażuru kolidował z kolorem lampy. Wybór uzupełniającej lub celowo kontrastującej kolorystyki jest zazwyczaj najlepszą opcją, ponieważ zapewni harmonijne dopasowanie podstawy i klosza.

Dobrym wyborem będzie abażur w jasnych kolorach do ciemnej podstawy. Fenomenalny może być też ciemny abażur z jasną podstawą.

Inną kwestią jest odpowiedź na pytanie czy mamy klasyczną czy nowoczesną podstawę? Na poniższym zdjęciu widać jak abażur z motywem kwiatów (wzór został zaprojektowany w XIX wieku przez Williama Morrisa) świetnie pasuje do starej podstawy lampy. Z kolei na zdjęciu u góry bloga mamy nowoczesną metalową podstawę lampy, do której pasuje wyróżniający się abażur z motywem dżungli.

Klasyczna noga lampy z abażurem z motywem Williama Morrisa

Ile światła potrzebujesz?

Innym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru abażuru, jest ilość potrzebnego światła. Ciemniejsze abażury przepuszczą mniej światła niż jasne odcienie. Zastanów się, do czego służy oświetlenie – czy znajduje się na biurku, czy używasz tego światła do czytania lub pisania? Jeśli tak, być może lepiej będzie wybrać jaśniejszy odcień, aby pozwolić na maksymalną jasność i znacznie ułatwić pracę. Czy oświetlenie w pokoju służy do relaksu lub posiłku? Jeśli tak, najlepiej zastosować ciemniejszy odcień.

Jeśli chcesz stworzyć bardziej intymną atmosferę w przestrzeni, czarne abażury mogą pomóc emitować mniej światła, a także stworzyć elegancki i wyrafinowany wygląd. 

Z jakiego materiału jest wykonany abażur do lampy?

Czy abażur jest zrobiony z grubej czy cienkiej tkaniny? Łatwo to sprawdzić, gdyż materiały o grubszej gramaturze mają lepiej widoczny splot, a te cienkie są bardziej gładkie. Abażur wykonany z lnu lub grubej bawełny będzie przepuszczał trochę mniej światła. Ten rodzaj abażuru będzie lepiej pasował do wnętrz przeznaczonych do relaksu, jak sypialnia i salon. Co więcej, po włączeniu światła splot tkaniny na takim abażurze jest dobrze widoczny dając naturalny efekt.

Abażur do lampy stojącej wykonany z lnu