Lampki nocne dla dzieci- używaj z umiarem

lampka dziecięca niebieska

Miliony rodziców na całym świecie popełniają jeden bardzo prosty, ale ogromny błąd, który potencjalnie utrudnia sen ich dzieci i przyczynia się do trudności w kładzeniu się spać i częstych nocnych przebudzeń.

Większość małych dzieci kładzie się do łóżka i zasypia z włączoną lampką nocną lub jakimś projektorem świetlnym. Jednak te urocze lampki, zakupione z założeniem, że ukołyszą dziecko do łagodnego snu, mogą nie pozwalać maluchom zasnąć do późna, zwłaszcza jeśli pozostawi się je na noc. 

Powodem, dla którego nocne lampki, pokazy świetlne i poświaty z elektronicznych niań mogą mieć tak niszczycielski wpływ na sen, jest wpływ długości fali różnych kolorów światła na ludzkie ciało. Białe i niebieskie światła, jakkolwiek słabe, będą hamować wydzielanie hormonu snu, melatoniny w nocy. Melatonina jest uwalniana przez mózg w odpowiedzi na wrażliwość oczu na światło. W ciągu dnia obecność światła słonecznego powoduje, że mózg wydziela kortyzol, co powoduje uczucie czujności. W przypadku braku światła nasze oczy wysyłają wiadomość do naszego mózgu, aby wydzielał melatoninę, która powoduje uczucie senności. W świecie nieskażonym światłem elektrycznym wydzielanie melatoniny u dzieci prawdopodobnie zachodziłoby o zmierzchu. Melatonina jest niezbędna, aby dzieci nie tylko zasypiały wieczorem, ale też spały dłużej w nocy.

Lampka nocna dla dzieci- wyłącz gdy dziecko idzie spać

Większość lampek nocnych dla dzieci ma białe, niebieskie lub zielone odcienie. Kolory te są powszechnie uważane za kojące, dlatego producenci wybierają je do swoich produktów. Białe i niebieskie światło, które obejmuje prawie wszystkie rodzaje oświetlenia używanego w domu, hamuje wydzielanie melatoniny przez organizm, oszukując mózg, aby uwierzył, że nadal jest światło dzienne. Jednak nie tylko oświetlenie w pokoju dziecka robi różnicę. Światło emitowane z ekranów, w tym telewizorów, laptopów, tabletów i smartfonów, może również powodować problemy, bez względu na to, jak odpowiednia i przyjazna dla dzieci jest gra lub program.

Jest jednak jeden rodzaj światła, który nie przeszkadza w zasypianiu. Czerwony. Światło na bazie czerwieni ma znacznie większą długość fali niż światło białe/niebieskie/zielone, co według badań nie hamuje wydzielania melatoniny. Nie tyle poprawia sen, co po prostu nie ingeruje w jego chemiczne elementy budulcowe. 

Z biologicznego punktu widzenia najlepsze oświetlenie do pokoju dziecięcego w nocy to brak jakiegokolwiek oświetlenia. Aby zapewnić jak najlepszy sen, dziecko powinno spać w całkowitej ciemności. Słabe czerwone światło jest zdecydowanie najlepszą drugą opcją. Rodzice nie powinni skupiać się tylko na świetle w sypialni dziecka, ale każde światło, na które dziecko jest narażone przed snem, na przykład w łazience podczas kąpieli lub mycia zębów, również ma znaczenie. Większość łazienek jest oświetlona ostrym i jasnym białym światłem. Ta ekspozycja na światło, tuż przed snem, może powodować trudności dla dziecka długo po wyjściu z łazienki. 

Najważniejsze wskazówki dotyczące oświetlenia przyjaznego dla snu:

  • Brak ekspozycji na elektroniczne ekrany przez dwie godziny przed snem.
  • Łazienki z wodoodpornymi światłami na baterie w kolorze czerwonym lub pomarańczowym.
  • Przyciemnij oświetlenie wieczorem i zasuń zasłony o godzinie 18:00.
  • Drzemki zawsze powinny mieć miejsce w ciągu dnia. Nie używaj rolet  zaciemniających na drzemki, dezorientują zegar biologiczny organizmu i mogą powodować problemy ze snem w nocy.
  • Lampki nocne dla dzieci użyj tylko w porze przygotowywania się do snu. Dziecko powinno zasypiać w ciemności.
  • Użyj czerwonej żarówki w lampce w sypialni dziecka, jeśli chcesz żeby była włączona całą noc. 
  • Zaklej taśmą światła w elektronicznych nianiach, które są biało-zielone lub niebieskie.