Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle 2

jak zrobię lampę z butelki

Ponieważ lamp stołowych w naszym domu nigdy za mało, oto kolejny post z serii „Jak samemu zrobić lampę stołową”. Poprzednio robiliśmy lampę z butli, w której przewód zasilający wychodził z boku oprawki i omijał lampę, tym razem będzie tak w jak w tradycyjnej lampie.

jak zrobię lampę z butelki
jak zrobię lampę z butelki

Ponieważ znowu chcemy uniknąć wiercenia w szkle mamy na to patent! Nasza butelka miała już wywiercony fabrycznie otwór na dole, a to dlatego, że była to butelka z kranikiem. Szukajcie butelki, karafki lub słoja z kranikiem, wtedy po jego wyjęciu macie gotową podstawę lampy. Dla lepszego efektu użyłam 4 metrowego czerwonego kabla, dopasowanego do koloru abażura, który wypełnia butelkę.

Do zrobienia lampy z butelki będziemy potrzebować:

  • Butli z kranikiem
  • Kabel kolorowy w oplocie z wtyczką i włącznikiem
  • Oprawka do żarówki z dwoma pierścieniami
  • Korek gumowy do balonu z otworem
  • Nypel m10- 35 mm
  • Podkładka płaska rozszerzona m10
  • No i oczywiście abażura do lampy

jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle
jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Lampę robi się szybko i prosto. Najpierw dopasowujemy korek do butelki. Ja wybrałam taki, który już ma otwór i jest gumowy, dlatego łatwo można go okroić i dostosować do szerokości szyjki butelki. Taki korek można kupić na przykład w sklepie ogólnobudowalnym. Z pomocą śrubokręta (podważamy) rozdzielamy oprawkę na część górną i dolną. Następnie nypel wkęcamy w dolną część oprawki, nakładamy płaską podkładkę, która też musi być dopasowana do szerokości szyjki butelki i wsuwamy nypel w korek. Cała konstrukcja będzie też możliwa bez korka, wtedy na nypel od dołu nakręcamy nakrętkę m10, a szeroką podkładkę przyklejamy do krawędzi butelki.

Przewód wsuwamy z boku przed dolny otwór butelki i koniec wyprowadzamy przez szyjkę. Przeciągamy przewód przez przygotowaną zatyczkę. Końcówki przewodu wciskamy głęboko w górną część oprawki, jak na zdjęciu czwartym. Łączymy razem obie części oprawki. Teraz korek umieszczamy w butelce.

Lampa wyszła naprawdę unikalna. Życzymy Wam miłej zabawy przy robieniu takiej lampy.

A przy okazji zerknijcie na nasze abażury do lamp stojących i stołowych, może coś Wam wpadnie w oko.

Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Jak zrobić lampę z wazonu

Lampa z wazonu

Jak zrobić lampę z drewna

Jak zrobić lampę z drewna 2

Lampa stołowa ze sklejki

Lampa ze szklanego słoja z zawartością