Lampa ze szklanego słoja

lampa ze słoja
Wykorzystaj szklany słój do zrobienia lampy, aby mieć niezwykle oryginalną dekorację. W słoju możesz umieścić różne piękne rzeczy.

Do zrobienia lampy będziemy potrzebować:

  • oprawki termoplastycznej E27 z wyjściem bocznym i dwoma pierścieniami
  • nypla gwintowanego m10
  • nakrętki m10 z podkładką
  • szklanego słoja z korkiem
  • przewodu przyłączeniowego z wtyczką i włącznikiem (najlepiej przeźroczysty)
  • abażura do lampy

Do zrobienia tej lampy użyłam dużego szklanego słoja o wysokości 30 cm i szerokości 17 cm. Najlepiej szukać już takiego, który ma korek, gdyż potem trudno może być znaleźć taki idealnie pasujący. Korek musi być gruby, po włożeniu nie może być możliwości ruszania nim na boki. Ponadto potrzebujemy odpowiedniej oprawki. Po wpisaniu w Google: oprawka e27 termoplastyczna, w dziale grafika szybko wypatrzycie produkt, który ma na dole dodatkowy otwór, to właśnie przez ten otwór wyprowadzimy przewód. Teraz dopiero można dobrać nypel, który musi być dłuższy niż grubość korka, tak żeby pozostał 1 cm na wkręcenie oprawki na górze i nakręcenie nakrętki na dole.

lampa stołowa ze szklanego słoja
lampa stołowa ze szklanego słoja

Najpierw z pomocą śrubokręta (podważamy) rozdzielamy oprawkę na część górną i dolną. Następnie przeprowadzamy końcówkę przewodu przez otwór boczny oprawki. W kolejnym kroku na końcówkach kabla robimy węzeł bezpieczeństwa. Dlaczego to jest bardzo ważne? No powiedzmy, że niechcący potrącimy naszą włączoną lampkę. Blokada uniemożliwi wtedy wyślizgnięcie się przewodu z oprawki, co groziłoby nam porażeniem prądem.

W kolejnym kroku wsuwamy końcówki przewodów do otworów w oprawce. Należy delikatnie pociągnąć za końcówki, aby sprawdzić czy nie wypadają, nie mogą się wysuwać. Na końcu łączymy z powrotem część górną i dolną oprawki. No i mamy już podłączoną oprawkę.

lampa ze szklanego słoja
lampa ze szklanego słoja

Teraz zostaje nam już tylko wywiercić otwór o średnicy 10 mm na środku korka, wkręcić nypel w oprawkę, włożyć nypel w korek i dokręcić wszystko pod korkiem.

lampa ze szklanego słoja

Lampa gotowa! Szklany słój oferuje nam mnóstwo możliwości. Możemy posadzić tam żywą roślinę i zrobić terrarium, w Internecie jest mnóstwo porad jak zrobić to prawidłowo (należałoby tylko zabezpieczyć, np. klejem na gorąco) dolną część nypla przed wilgocią. Możemy tam włożyć suszone kwiaty, kompozycję ze sztucznych kwiatów (np. mały storczyk i mech), szyszki, kamienie lub tak jak ja piasek i muszle. Lampa idealnie nadaje się na prezent!

lampa ze słoja
lampa ze słoja

Do takiej lampy pasuje neutralny abażur, polecamy na przykład abażur lniany z naszej kolekcji. Do słoja o szerokości 17 cm użyłam abażura o średnicy 25 cm.

Sprawdź inne nasze pomysły na lampy stołowe domowej roboty:

Jak zrobić lampę z butelki bez wiercenia w szkle

Jak zrobić lampę z doniczki

Jak zrobić lampę z latarenki

Jak zrobić lampę z wazonu

Lampa z wazonu

Jak zrobić lampę z drewna

Jak zrobić lampę z drewna 2

Lampa stołowa ze sklejki

Lampa ze szklanego słoja z zawartością

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *