Wzory kwiatowe- jak ich używać w dekorowaniu

dekoracje w kwiaty w domu

Kwiaty to wspaniałe motywy dekoracyjne, które dodadzą radości, koloru i odrobiny romantyzmu każdemu domowi.  Wzory kwiatowe można stosować na niemal każdej powierzchni lub materiale. W tym artykule podamy kilka świetnych pomysłów na temat wykorzystania wzorów kwiatowych w domu. 

Nadruki kwiatowe obecne są na zasłonach, kołdrach, narzutach, kocach, poduszkach, obrazach, dywanach, porcelanie, tapicerce i obrusach oraz wielu akcesoriach. Mogą być tradycyjne lub współczesne. Początki używania motywów florystycznych do dekoracji domu obejmują wykwintne ręcznie malowane orientalne wzory – często zawierające piwonie, motyle lub ptaki – po kwiaty w połączeniu z innymi elementami, takimi jak doniczki i wazony, czy też eleganckie wzory w większej skali. 

elegancka tapeta w kwiaty

Jeśli stosujesz w swoim domu nadruki kwiatów pamiętaj aby zrównoważyć je raczej prostymi meblami. Na przykład odważny nadruk na ścianach może zostać zrównoważony zwykłymi drewnianymi meblami lub kluczowe kolory we wzorze można wybrać i powtórzyć za pomocą akcesoriów, aby stworzyć harmonijny, uporządkowany klimat.

fotel w kwiaty, źródło: pakamera

Chociaż dekorowanie z pomocą motywów kwiatowych na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, gdy zaczniesz opracowywać schemat, wkrótce odkryjesz, że nie ma tu żadnych twardych zasad dekorowania. Można  eksperymentować z różnymi kombinacjami i stopniowo dodawać kolejne. Należy jednak uważać żeby kwiaty nie stały się zbyt przytłaczające.

Duże kwiaty

Duże kwiatowe wzory są obecnie jednym z najpopularniejszych i odważnych trendów. To naprawdę piękny rodzaj kwiecistego nadruku, którego możesz używać prawie wszędzie. 

Nie zalecamy jednak używania dużych wydruków na mniejszych przedmiotach. Większe powierzchnie pozwolą Ci w pełni cieszyć się kwiatami, dzięki czemu będą się wyróżniać i odgrywać bardziej znaczącą rolę w Twoim wystroju. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie ich na przedmiotach, takich jak dywany, zasłony lub ściany.

Można też używać nadruków kwiatowych bardziej subtelnie. Wzory z dużymi kwiatami ale w mało nasyconych kolorach są najłatwiejsze w użyciu, ponieważ mają “miękką elegancję”, która łatwo komponuje się z innymi meblami i sprawia, że są mniej dominujące w pomieszczeniu. Wielkogabarytowe kwiaty w tym stylu dobrze sprawdzają się na tapetach i zasłonach. 

Mini kwiaty

Z kolei małe wzory florystyczne są idealne do nadania przestrzeni bardziej miękkiego, kobiecego charakteru i na pewno nadadzą Twojemu domowi bardziej romantyczny wygląd w stylu vintage. Małe kwiaty są przeznaczone do mniejszych pomieszczeń. Te wzory doskonale nadają się na przykład do sof w stylu vintage z ozdobnymi drewnianymi nogami i oparciami. Tradycyjne kwiaty takie jak róże nadają pomieszczeniu atmosferę starego wiejskiego domu.

Wybór palety kolorów wpłynie na rodzaj kwiatów wprowadzanych do pokoju. Aby uzyskać świeży, letni nastrój, weź pod uwagę zielenie i biel z odrobiną różu lub, aby uzyskać przytulną, bardziej intymną przestrzeń, odważ się sięgnąć po ciemne motywy kwiatowe (lub na ciemnym tle) z metalicznymi akcentami.

wzory kwiatowe w dekoracji jak używać
wzory kwiatowe w dekoracji jak używać

Mężczyźni nie są chętni do ozdabiania domu mnóstwem jasnych kwiatowych wzorów. Aby uniknąć przesadnie kobiecego stylu, można wybierać spośród wielu różnych opcji botanicznych. Zazwyczaj wybiera się wzory o abstrakcyjnych kształtach lub stonowanych kolorach zamiast kwiatów z dużą ilością szczegółów. 

Poza tym kwiaty to nie tylko kwiaty. Mają też piękne liście i gałęzie. Można znaleźć wiele wzorów kwiatowych, które koncentrują się bardziej na innych częściach rośliny, które przybierają bardziej męski styl. Inną opcją jest wybranie wzorów zawierających odcienie neutralne pod względem płci. Może to obejmować zielenie, brązy i błękit.

wzory kwiatowe w dekoracji jak używać
wzory kwiatowe w dekoracji

Wzory retro lub nowoczesne często zawierające abstrakcyjne motywy kwiatowe też są dobrym wyborem, jeśli chcesz uniknąć zbyt kobiecego wystroju lub chcesz sięgnąć po bardziej odważny, graficzny look.

Jeśli dekorowanie z użyciem wzorów kwiatowych wydaje się trochę zniechęcające, zastanów się nad wprowadzeniem kilku mniejszych akcentów tu i tam, aby stopniowo budować wygląd. Na przykład poduszki, które można łatwo zmieniać, mogą dać niewielką dawkę tego wyglądu.

Zachęcamy też do sięgnięcia po abażury w kwiaty i lampy, aby uzyskać piękny i subtelny dodatek kwiatów.

abażur do lampy w kwiaty
abażur do lampy w kwiaty
abażur do lampy podłogowej stojącej beżowy w tulipany
abażur do lampy podłogowej stojącej beżowy w tulipany
lampa ceramiczna szara z abazurem
lampa ceramiczna szara z abażurem w kwiaty
abażur czarny do lampy kwiaty polne kształt walca
abażur czarny do lampy kwiaty polne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *