Jak wybrać lampę stołową

abażur czarny do lampy kwiaty polne kształt walca

Gdy zagłębimy się w tematykę dekorowanie domu, szybko zdamy sobie sprawę, że najdrobniejsze detale mają największe znaczenie. Choć styl, motyw i kolorystyka pokoju definiują go, to oświetlenie ostatecznie tworzy jego nastrój. W rzeczywistości prosta zmiana oświetlenia może całkowicie zmienić klimat pokoju i przekształcić go z nudnej przestrzeni w przytulne miejsce do odpoczynku, lub zachęcające miejsce spotkań dla całej rodziny.

W świecie zdominowanym przez oszałamiające żyrandole, niezwykle kreatywne lampy wiszące i odważne lampy podłogowe, dobra stara lampa stołowa może wydawać się mniej fantazyjnym wyborem. Ale nie lekceważmy wartości eleganckiej lampy stołowej. Przy właściwym doborze lampa stołowa może zapewnić symetrię, kolor, kontrast, teksturę i oczywiście oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Ten poradnik pomoże Wam kupić odpowiednią lampę stołową.

Wybór odpowiedniego miejsca

Zacznij od ustalenia, gdzie chcesz postawić lampę stołową i jaka będzie jej odległość od łóżka, kanapy lub fotela. Kupienie lampy i późniejsze dopasowywanie jej do sypialni lub salonu nie jest dobrym pomysłem. Właściwy wybór odpowiedniego miejsca na lampę może naprawdę poprawić wystrój i zmienić to jak się w nim czujesz. Umieszczenie lamp w ciemnym kącie rozjaśni przestrzeń i sprawi, że cały pokój będzie większy. Lampy stołowe idealnie nadają się do oświetlania miejsc siedzących dzięki czemu te obszary stają się centralnym punktem pokoju. Ponadto należy pamiętać iż lampka nocna, nie musi świecić tak mocno jak lampa stojąca na komodzie w salonie. Należy określić cel lampy przed zakupem.

Lampa do salonu powinna uzupełniać główne źródło oświetlenia i tworzyć ciepłą i przytulną atmosferę wieczorem. Powinna również dodać wnętrzu stylu, niezależnie od tego, czy jest włączona, czy wyłączona. Pomyśl o tym jako o dekoracji, a także jako oświetleniu. Umieść lampy obok sof i foteli, aby stworzyć dobrze oświetloną i przyjemną część wypoczynkową. Zapewnij równomierne oświetlenie pokoju i upewnij się, że lampy nie zakrywają widoku ani nie zakłócają przepływu rozmowy w salonie.

Lampy stołowe do salonu- Zdjecie JBM DESIGNS LLC

Jeśli chodzi o część jadalną, lampy stołowe są idealne do kameralnych wieczornych posiłków i tworzą romantyczny nastrój. Stoliki i kredensy to dobre miejsce na lampy do jadalni. Lampka na każdym końcu kredensu zapewni zrównoważony wygląd i pięknie “wykończy” pokój. Ponieważ lampy stołowe do jadalni zwykle stoją pod ścianą lub w rogu, warto spróbować ponadgabarytowego, dekoracyjnego projektu, aby dodać dramatyzmu pomieszczeniu. Wybierz lampę z abażurem, aby światło było miękkie i relaksujące.

Każda sypialnia potrzebuje lamp stołowych do czytania i stworzenia odprężającego nastroju przed snem. Światło powinno być miękkie i rozproszone, idealne do rozłożenia się w łóżku z dobrą książką. Umieść lampki nocne obok łóżka, aby uzyskać do nich łatwy dostęp bez wstawania. Lampa umieszczona z każdej strony stworzy zrównoważony wygląd. Jeśli lampka nocna ma służyć do czytania weź pod uwagę wysokość lampy w stosunku do łóżka. Kiedy siedzisz w łóżku, dolna część lampy powinna sięgać poziomu oczu, więc światło świeci na twoje kolana, a nie w oczy. Stolik nocny jest zwykle domem dla wielu rzeczy, w tym budzików, gadżetów i innych drobiazgów, więc wybierz wąską lampkę nocną, która pozostawia miejsce na inne przedmioty.

lampa stołowa drewniana z abażurem
wąska lampa nocna pozostawia miejsce na inne rzeczy

Rozmiar lampy

Wysokość wybranej przez ciebie lampy stołowej zależy od pomieszczenia, w którym się ona znajduje i wystroju wokół lampy. Upewnij się, że lampa stołowa ma odpowiedni rozmiar dla swojej lokalizacji. Ogromna lampa będzie wyglądać nieproporcjonalnie w małym pokoju. Zamiast tego wybierz smukłą lampę. Z drugiej strony mała lampa będzie wyglądać na “zagubioną” w dużym pokoju, więc wybierz coś w większej skali, co będzie się wyróżniać. Jeśli masz wysoki stolik nocny, to oczywiste, że niższa lampa będzie bardziej pasować i na odwrót. Ogólną normą jest tutaj wybór lampy, w której dolna krawędź abażuru znajduje się na wysokości oczu, gdy siedzisz lub odpoczywasz. Działa to niezależnie od tego, czy kupujesz lampę stołową, która pasuje do Twojego kącika do czytania, lampkę nocną, czy nawet tę, która stoi obok kanapy w salonie.

Duża lampa stołowa do dużego pokoju. Żródło: https://olsonlewis.com/

Styl lampy stołowej

Niektórzy z naszych czytelników mogą się zastanawiać, czy lampa stołowa ma swój własny styl, a odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Lampy to nie tylko oprawy oświetleniowe, ale także przedmioty dekoracyjne. To prawda, że ​​często to abażur decyduje o ogólnej atrakcyjności lampy, ale istnieje wiele przypadków, w których korpus lampy odgrywa główną rolę i określa ją. Lampa stołowa może uzupełniać styl pokoju, a może też wprowadzać zupełnie inny styl, stając się centralnym punktem pokoju.

Przy wyborze lamp stołowych ważne jest, aby pomyśleć o formie i funkcji. Aby znaleźć lampę pasującą do Twojego wystroju, zastanów się nad swoim stylem. Czy Twój dom jest nowoczesny czy tradycyjny? Eklektyczny czy minimalistyczny? Eleganckie, chromowane lampy stołowe i biurkowe są idealne do nowoczesnego wnętrza, z kolei do tradycyjnego domu pasowałyby ceramiczne i drewniane podstawy. 

Lampa stołowa nowoczesna

Jeśli chodzi o wybór koloru lampy to neutralna baza pozbawiona odważnych kolorów jest prawie normą w większości nowoczesnych domów. Dlatego też lampy stołowe dają możliwość dodania odrobiny koloru wnętrzu, nie rezygnujmy z tej możliwości.

Abażur do lampy stołowej

Kolejnym ważnym aspektem wyboru lampy stołowej jest abażur i jego rozmiar. Ważny jest nie tylko styl i wzór klosza, a także proporcje klosza w stosunku do korpusu lampy. Średnica abażuru powinna być co najmniej 6 centymetrów mniejsza niż wysokość podstawy. Klosz w kształcie cylindra jest zdecydowanie najbezpieczniejszym wyborem. Im mniejsza średnica klosza, tym mniej światła będzie rzucane w górę i w dół lampy. 

Wybrana lampa stołowa musi nie tylko wtopić się w styl pomieszczenia, ale także płynnie uzupełniać inne istniejące już warstwy oświetlenia. Mogą to być wpuszczone światła, które określają ogólny nastrój, oświetlenie akcentujące, które może podkreślać cechy architektoniczne lub dzieła sztuki, a nawet oświetlenie funkcjonalne. Aby uzyskać bardziej wyjątkowy wygląd, spróbuj zmieszać dwie zupełnie różne lampy o podobnych kolorach lub kształtach nadające pomieszczeniu symetrię wizualną z zabawnym akcentem!