Współczynnik przytulności

hygge przytulny dom

Zimy zrobiły się łagodniejsze, ale wciąż są ponure i nie sprzyjają dobrym nastrojom. Skutecznym antidotum na zimową chandrę obok dobrego towarzystwa zawsze będzie przytulny dom, który może być naszym sanktuarium i schronieniem. Od czego zacząć w dążeniu do stworzenia bardziej przytulnego domu? Pomoże w tym nasz przewodnik.

Ulubioną aktywnością zimową każdego człowieka jest relaks w domu. Gdy na zewnątrz szaleją żywioły, nie ma nic lepszego aby w przytulnym kąciku zagłębić się w książce lub ulubionym programie. Akt czerpania przyjemności i zadowolenia z przytulnego otoczenia znany jest jako „hygge” – termin wymyślony przez Duńczyków. Hygge jest centralną częścią duńskiej kultury, co może wyjaśnia, dlaczego Duńczycy są jednymi z najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Odpowiednie oświetlenie

Poza deszczem, deszczem ze śniegiem i wiatrem zima znana jest z długich nocy i ciemnych poranków, które mogą sprawić, że będziemy czuć się mało radośni. Na szczęście dzięki magii światła, możemy stworzyć ciepłe, przytulne schronienie w domu.

Oświetlenie jest jednak czymś, co uważamy za coś oczywistego w naszych domach. Jasne, mamy lampę i oświetlenie sufitowe klasy budowlanej, ale czy ktokolwiek z nas naprawdę się zatrzymuje i zastanawia się, jakie jest najlepsze oświetlenie dla naszego domu?

Światło ma bardzo silny wpływ na nasze codzienne życie, wpływając na cykl snu, produktywność i nastrój. Dlatego bardzo ważne jest przemyślenie rodzaju oświetlenia.

lampa ceramiczna szara stołowa biurkowa
lampa ceramiczna z pięknym abażurem

Przede wszystkim mieszkańcy Danii nie są wielkimi fanami górnego światła. Jasne, białe oświetlenie sufitowe sprawia, że czujemy się jak w gabinecie lekarskim. Dlaczego więc mielibyśmy używać tego rodzaju oświetlenia we własnym domu? Unikanie ostrego oświetlenia nad głową jest kluczowe. Według Skandynawów: “oświetlenie sufitowe to rzecz przez którą umiera hygge”. Istnieje kilka sposobów na cieplejsze i przytulniejsze oświetlenie elektryczne, a są to:

Korzystanie z lamp podłogowych i stołowych zamiast oświetlenia górnego. Oświetlenie wnętrz w stylu skandynawskim ma tendencję do skupiania się na kilku źródłach światła. Tworzy to obszary ciemniejsze i jaśniejsze. Ten kontrast buduje pewną tajemniczość. Możemy również użyć kilku lamp wiszących, aby stworzyć ten efekt, o ile nie są zbyt jasne.

Inna metoda to instalacja ciepłych, kolorowych żarówek o małej mocy. Wybierając żarówki ze względu na ich współczynnik przytulności, wybierz żarówki o barwie ciepłej bieli. Lepiej unikać jasnych białych świateł, a także świateł, które są żółte. Liczba watów określa jasność żarówki, im wyższa, tym jaśniejsza. 1000 lumenów to odpowiednia jasność, w której nadal widać całkiem dobrze i można czytać lub robić na drutach. Natomiast jeszcze niższa moc stworzy przyjemne nastrojowe światło idealne do przyjmowania gości lub oglądania telewizji.

Warto także sięgnąć po ściemniacze. Restauracje często redukują moc oświetlenia wieczorami aby klienci mogli się cieszyć relaksującą rozmową przy kolacji. Jasne oświetlenie nad głową ma dokładnie odwrotny efekt. Jeśli mamy dużo górnego oświetlenia, którego nie chcemy zastępować lampami, to ściemniacz jest niedrogim sposobem na rozjaśnienie pokoju ciepłym, słabym światłem.

Wyłączmy zatem ostre światła i zainwestujmy w lampy stołowe i podłogowe z abażurem, które można przestawiać w różne miejsca pokoju. W zależności od wielkości pomieszczenia lub przestrzeni lampę można umieścić w każdym rogu pokoju, aby rozproszyć ciepły blask i mieć wystarczająco dużo światła do swoich działań, czy to będzie czytanie czy oglądanie programów.

hygge przytulny dom porady
hygge przytulny dom

Dywany

Nie daj się zwieść myśleniu, że dywany można kłaść tylko na gołe podłogi, układanie dywanów na dywanach dodaje nowej tekstury i głębi – im bardziej kudłaty i miękki, tym bardziej przytulny. Dodanie miękkości pod stopami w postaci warstw dywaników nie tylko utrzymuje ciepło, ale także oznacza, że ​​możemy zapomnieć o kapciach.

Miękkie umeblowanie

Poduszki, narzuty, koce to najlepszy sposób na podniesienie współczynnika komfortu w domu. Jeśli chodzi o poduszki, więcej to więcej. Połóż je na sofie, krzesłach, a nawet pomyśl o większych, podłogowych poduszkach, które można ustawić wokół stolika do kawy. Im bardziej niedopasowane, tym lepiej, eksperymentuj z różnymi teksturami, tkaninami i wzorami, aby uzyskać maksymalny przytulny efekt. Tkaniny takie jak aksamit i szenil dodają odrobiny bogactwa, a wełna to najlepszy materiał, dodający faktury i ciepła.

Gdybyśmy zaproponowali tylko jeden przedmiot, który sprawi, że Twój dom będzie przytulniejszy byłyby to ciepłe koce lub narzuty. W zależności od wielkości pokoju nie wybieraj jednej narzuty lub koca; dodanie więcej niż jednego oznacza, że ​​możesz rozłożyć go na kanapie i zachować pozostałe dwa lub trzy, aby mogły być używane jako koce przez wszystkich gości. 

Świece

Świece są niezbędne dla każdego, kto chce wprowadzić więcej przytulności do swojej przestrzeni. Zalety świec są dwojakie: rzucają przytulny blask, a jeśli zdecydujemy się na świece zapachowe, możemy również dodać aromat do listy korzyści.

Zapach

Węch jest jednym z naszych najpotężniejszych zmysłów, który potrafi wyczarować żywe wspomnienia i uczucia. Nie lekceważmy siły zapachu w tworzeniu przytulnego środowiska domowego. Polecamy drzewne aromaty przypominające alpejski las lub ciepłe, egzotyczne zapachy, które odciągną nas od zimnej, nieszczęśliwej zimy do bardziej słonecznych klimatów i egzotycznych krain.

Zapachy na bazie lawendy pomogą stworzyć przytulne i relaksujące otoczenie dzięki jego odstresowującym, uspokajającym właściwościom. Kropla lawendy pomoże nam się zrelaksować i naładować po długim dniu w pracy lub w trudnych, zimowych warunkach pogodowych. 

Podczas gdy świece zapachowe są oczywistym wyborem w tworzeniu przytulnych domów w zimie, istnieje wiele sposobów, aby wprowadzić wspaniały zapach pasujący do każdego gustu, stylu i preferencji. Chociaż oczywistym wyborem mogą być świece ze względu na ich właściwości rozgrzewające, dla osób z małymi dziećmi można polecić dyfuzory zapachowe.

Bardziej ryzykowni odkrywcy zapachów mogą pomyśleć o palo santo i kadzidle. Każdy, kto szuka mocy oczyszczenia powinien rozważyć kadzidło w kształcie stożka, laski lub saszetki. Bogate w czyste olejki eteryczne ma ono ma silne właściwości w zależności od składników, na przykład odkryto, że oczyszczone wyciągi z melisy są skuteczne w łagodzeniu stresu. 

Kolory 

Psychologia koloru i wpływ, jaki niektóre kolory mogą mieć na nastrój i energię określonej przestrzeni, zostały dobrze udokumentowane. Generalnie chłodne, spokojne kolory są zalecane do sypialni, aby pomóc się zrelaksować, a ciepłe, czerwonawe odcienie najlepiej sprawdzają się w miejscach takich jak jadalnia, aby zachęcić i pobudzić rozmowę.

W budowaniu przytulności domowego zacisza nie ma jasnych i szybkich zasad, jeśli chodzi o chłodne kontra ciepłe kolory ścian. Wybierając kolory ścian dla uzyskania optymalnej przytulności, należy wziąć pod uwagę głębię i bogactwo koloru, a nie tylko sam kolor. Na przykład głęboki, niebieski może stanowić idealne tło dla przytulności. Głębia i bogactwo koloru tworzy efekt przypominający kokon, który działa idealnie w chłodne zimowe miesiące, kiedy chcemy czuć się jak najdalej od świata zewnętrznego.

Drewno

Drewno to nie tylko zwykły materiał z którego budujemy domy i wyposażenie, drewno w przeciwieństwie do wielu innych surowców ma nas pozytywny psychologiczny wpływ. A teraz bardzo dobra wiadomość: korzyści zdrowotne z przebywania na łonie natury zdają się występować także podczas kontaktu z naturalnym drewnem we wnętrzach.

Ale jakie czynniki w drewnie jako materiale budowlanym wpływają na ludzi? Drewniane powierzchnie sprawiają, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze i przytulniejsze. Dzięki tym właściwościom drewno bije na głowę wszystkie inne materiały.  Zgodnie z obserwacjami poczynionymi w badaniach, dotykanie drewnianej powierzchni daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i bliskości natury. Szczególnie interesujące jest to, że drewno jest bardziej miękkie niż inne materiały, nie tylko pod względem fizycznym, ale także fizjologicznym.

Naturalne drewno w domu na pewno zwiększy nasz komfort i poczucie przytulności. Nie musimy od razu remontować całego mieszkania, dodawajmy proste drewniane dodatki jak taca, lampa stołowa czy przyrządy kuchenne.

Rośliny

Zima nie jest czasem spędzania nadmiernej ilości czasu na zewnątrz, ale to nie znaczy, że nie możemy wprowadzić odrobiny natury do pomieszczeń. Hodujmy własną mini dżunglę, dodając kwiaty i rośliny, które odświeżą przestrzeń i stworzą oazę pięknej zieleni.

Brak światła może być największym wrogiem roślin, a niestety zima oznacza długie noce, ciemne dni i zasłonięte zasłony, więc wybierz rośliny dobrze rosnące w ciemności, takie jak monstera, lilie, sukulenty i sansevieria. Te rośliny domowe wymagają podlewanie od czasu do czasu. Rośliny powietrzne to kolejna botaniczna alternatywa, która jest znana ze swoich właściwości oczyszczających powietrze. Oczyszczając powietrze z toksyn i zanieczyszczeń, są bardzo łatwe w utrzymaniu i potrzebują tylko spryskania lekką mgiełką raz na tydzień.

Jeśli wolisz szybsze rozwiązania świeża wiązka kwiatów co tydzień doda trochę świeżego koloru i ożywi kominki, stoliki kawowe i stoły.

Sztuka

Grafiki i zdjęcia na ścianach są oczywistym krokiem w tworzeniu przytulnego domu.

Jeśli wolisz swoją sztukę i wydruki w stylu fotograficznym, to wybór fotografii plenerowej lub krajobrazowej może naprawdę pomóc w stworzeniu przytulnego domu. Spokojne alpejskie sceny lub bujne zimowe lasy pomagają nakreślić scenę i wzmocnić wrażenie, że na zewnątrz jest zimno, ale w domu jest przytulnie i ciepło.

Uczyń swój dom swoim własnym

Na koniec: aby Twój dom był idealnie przytulny, musi wyglądać jak własny i można to osiągnąć, dekorując i projektując go dokładnie tak, jak chcemy.