Białe wnętrza? Nie dziękuje!

czy malować ściany na biało

Jeśli pytamy się ludzi jaki jest ich ulubiony kolor to biały jest średnio na 15 miejscu z 18. Jednak mimo tego biel jest dominującym kolorem w naszych domach, szkołach i firmach. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to dla nas dobre?

Zaglądam na instagram i pinterest w poszukiwaniu inspiracji do urządzenia własnego mieszkania. Tam oślepiają mnie mega białe wnętrza i wszystko wygląda tak świeżo, nieskazitelnie, elegancko, stylowo. Chcę tego, pragnę tego u siebie. Kupuje wielkie pojemniki zwykłej białej farby bo to przecież najlepszy wybór. Prawda? Inny przypadek: mamy wprowadzić się do nowego mieszkania i musimy podjąć tysiąc różnych decyzji, a wybór koloru ścian jest jedną z trudniejszych. Co robimy? Zlecamy malowanie wszystkiego na biało, bo to pewniak, kolor bezpieczny i ponadczasowy. Decyzja z głowy. Prawda?

Biel jest nienaturalna

Nasze naturalne środowisko jest kolorowe lub ma wiele odcieni jednego koloru (sawanna). Te naturalne odcienie nie są ani zbyt stymulujące, ani nadmiernie stymulujące. Dużo łagodnego niebieskiego, zielonego, beżowego, w tych kolorach czujemy się najlepiej, bo w takim otoczeniu ewoluował nasz gatunek. To kolory nieba, oceanu, lasu, łąki, sawanny, pustyni. Wszelkie ankiety na temat ulubionych kolorów nieustannie pokazują, że ulubionym kolorem większości (78%) ludzi jest niebieski. Jednak ściany malujemy na biało. 

Popularnosc kolorów

Kolory są dla dzieciaków

Badania pokazują, że przy wyborze produktów użytkowych ludzie z bogatszych krajów wybierają rzeczy mało kolorowe, a z biedniejszych bardziej kolorowe. Podobnie w naszej psychice tkwi przekonanie, że kolory są dla dzieci, a dorośli już ich nie potrzebują. Innymi słowy oddalamy się od natury. Norweska projektantka Dagny Thurmann-Moe widzi związek między wzrastającą liczbą przypadków depresji a popularnością  monochromatycznych wnętrz. 

Często wybieramy biel bo wydaje nam się kolorem neutralnym i spokojnym. Jednak tak jak czerń jest pochłanianiem, tak biel to odbijanie. Biały kolor odzwierciedla pełną moc widma światła w naszych oczach przez to często jest  trudny do oglądania. Dla ludzkiego mózgu biel jest stymulująca i męcząca. To coś, czego nie doświadczamy w naturalnym środowisku. 

Biała biel to zbyt jasny kolor dla człowieka. Badaczka Nancy Kwallek z Uniwersytetu w Teksasie przetestowała wpływ koloru na wydajność pracy, dając do wykonania zadania umysłowe trzem grupom osób w trzech różnych pokojach, z których każdy pomalowano na inny kolor: czerwony, biały i niebieski. W białym pokoju ludzie zrobili najwięcej błędów. Dzieci w szkołach codziennie piszą klasówki w białych klasach, a pracownicy wypełniają dokumenty w białych biurach.

Psychologicznie biel kojarzy nam się z czystością, świeżością ale musimy pamiętać, że także z chłodem i jałowością. 

Po prawej stronie jest za dużo białego

Skąd ta popularność białego?

W designie biały jest postrzegany jako kolor ponadczasowy. Jednak przez długi okres białe pigmenty były trudne do uzyskania i rzadko używane. Jeszcze sto lat temu biel we wnętrzach była wręcz rewolucyjna! Wprowadzenie w XX wieku dwutlenku tytanu to farb domowych uczyniło je bardziej bezpiecznymi w użytkowaniu i umożliwiło wzrost popularności bieli. Wcześniej niedostępny kolor rozlał się na nasze wnętrza. Przez swoją wcześniejszą niedostępność stał się synonimem idealnego koloru.

Zanim ulegniemy modzie warto zastanowić się czy biały to jest nasz idealny kolor. Czy odpowiada naszemu stylowi, czy dobrze się w nim czujemy. Czy popularność bieli nie bierze się z tego, że wybór odpowiedniego koloru to po prostu wyższa szkoła jazdy. Są kolory i kolory. Ostatnio pomalowałam swój wyglądający na północ gabinet na różowo. Niewielu by się na to zdecydowało, jednak udało mi się znaleźć naprawdę wspaniały różowy, który ociepla wnętrze, poprawia nastrój, dodaje przytulności i stylu. Warto było zachodu.

Uroczy morganit

Jeśli już koniecznie musisz malować ściany na biało

Białe, eleganckie pokoje nas urzekają jednak to, co wyszło z pod ręki świetnego projektanta niekoniecznie musi sprawdzić się u nas. Oto kilka wskazówek kiedy tego nie robić:

  1. Nigdy nie maluj na biało pokoju wystawionego na północ i północny zachód. Często wybieramy biel żeby te pomieszczenia rozjaśnić, lecz efekt jest odwrotny! Światło, które dociera do tych pomieszczeń jest naturalnie trochę szare i pokój robi się naprawdę depresyjny. Trochę lepszym wyborem będzie biały z małym dodatkiem ciepłych pigmentów żółtego, pomarańczowego lub czerwonego.
  2. Nie maluj na biało pokoju wystawionego na południe z dużymi oknami i bardzo dużą ilością światła. Biała farba będzie odbijać promienie i jasność stanie się zbyt męcząca dla oczu. Rozwiązaniem będzie użycie bieli z dodatkiem szarego, który osłabi stopień odbijania. 
  3. Podłogę masz w kolorze ziemistym lub ziemisty kamienny kominek. Taka podłoga nie będzie harmonizować z białą bielą ścian, lepiej wybrać na ścianę cieplejszy odcień.
  4. Gdy chcesz pomalować tylko jeden pokój na biało. Wtedy ten jeden na tle innych będzie po prostu wyglądać po prostu na niedokończony.
  5. Nie malują pokoju na biało jeśli są w nim inne wyraziste kolorystycznie elementy (kanapa, dywan) wtedy na tle białego będą wyglądały krzykliwie.
  6. Jeśli generalnie nie masz żadnych dekoracji w domu, pomysłu na wystrój to biały kolor to podkreśli.
  7. Galerie sztuki malują ściany na biało, co ułatwia nam koncentrowanie się na sztuce. Podobnie białe ściany w domu świetnie podkreślą nasz codzienny bałagan i wszelkie niedoskonałości.
  8. Masz zamiar w tym pokoju pracować.
  9. Biały pokój z białymi meblami nie będzie wyglądać nudno tylko wtedy gdy wypełnimy wnętrze różnymi fakturami i odcieniami bieli.

Autor: Magdalena Marciniak. Z wykształcenia psycholog z zamiłowaniem do designu. Projektantka lamp w Lampidarium.