Wiktoriańskie motywy wciąż na czasie

abażur niebieski walec vintage 25 cm

Wydawać by się mogło, że kiedyś ludzie nie przywiązywali takiej wagi do dekoracji domu jak to ma miejsce obecnie. Jednak na przykład w Wielkiej Brytanii wzory drukowane były używane do dekorowania ścian już od XVI wieku. W XIX wieku tapety były popularne wśród wszystkich klas społecznych, wykorzystywane w domach i instytucjach publicznych. Wnętrza były dzięki temu niezwykle dekoracyjne. Wiele najbardziej popularnych wzorów zaprojektowali wielcy artyści. Wśród nich był twórca ruchu Arts and Crafts William Morris.

wiktoriańskie wnętrze
Bogate w dekoracje wiktoriańskie wnętrze

William Morris był genialnym twórcą, malarzem, rysownikiem, architektem i poetą.  Przyświecała mu idea, marzenie, że przemysłowców powinni zastąpić artyści, którzy wszystkim pracującym ofiarują szczęście i miłość Piękna. Chciał aby zwykli ludzie mogli obcować ze sztuką za pośrednictwem przedmiotów użytkowych. 

Lampa dekoracyjna z motywem Williama Morrisa
Jeden z projektów Williama Morrisa

Morris w swojej twórczości najbardziej upodobał sobie powtarzające się wzory oparte na naturalnych motywach. Wiele projektów stworzył inspirując się przyrodą ze swojego własnego ogrodu oraz podczas spacerów po wsi. Jednym z nich jest przepiękny projekt gałązek wierzby. W 1881 roku Morris dał wykład p.t “Wskazówki do Projektowania Wzorów” podczas którego argumentował, że idealny projekt powinien zawierać “nieomylne sugestie pochodzące z natury”. Wierzba to jeden z ulubionych motywów Morrisa i użył go w kilku swoich projektach tapet i tkanin.

lampa vintage stojąca z abażurem william morris
wzór Williama Morrisa gałązki wierzby

Projekty Williama Morrisa wciąż są aktualne i często wykorzystywane. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że widujemy je w księgarniach, pasmanteriach i sklepach odzieżowych.

My będąc wielbicielami Williama Morrisa sięgneliśmy po jego ulubiony wzór gałązek wierzby i umieściliśmy go na abażurze. Ten wzór idealnie komponuje się z drewnem. Powstała lampa dekoracyjna dzięki której możemy, tak jak marzył o tym Morris, cieszyć się w domu prawdziwą sztuką. Podaruj sobie odrobinę ponadczasowego piękna.

Oryginalna lampa stołowa z abażurem we wzór williama morrisa
Oryginalna lampa stołowa z abażurem we wzór williama morrisa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *